Про це повідомляє Reuters.
За даними Головного митного управління Китаю, за 2024 рік країна імпортувала 108,5 мільйона метричних тонн, зокрема через трубопроводи та морські поставки. Це орієнтовно 2,17 мільйона барелів на день.
У Китаї постачання нафти з РФ підтримували і незалежні нафтопереробні заводи, і державні підприємства цієї галузі.
Для порівняння, Саудівська Аравія відвантажила 78,64 мільйона тонн, або близько 1,57 мільйона барелів на добу. Це менше на 1,72 мільйона барелів на добу, ніж у 2023 році.
Імпорт з Саудівської Аравії Китай обмежував через зростання цін та те, що зросла частка нафти з Росії та Ірану за меншу ціну.
Водночас у IV кварталі частка Саудівської Аравії в імпорті Китаю зросла після того, як скоротилися поставки Ірану та знизилися ціни ОПЕК.
Частка ринку Саудівської Аравії підскочила в IV кварталі після різкого зниження цін з боку короля ОПЕК та зниження іранської пропозиції.
Загальний імпорт сирої нафти до Китаю, який є найбільшим у світі покупцем сирої нафти, знизився на 1,9%. Це перше щорічне зниження, крім періоду пандемії. Це пов’язано зі слабким економічним зростанням і зниженням попиту на паливо.
Малайзія — це провідний центр перевалки санкціонованої нафти з Ірану та Венесуели. Звідти минулого року Китай імпортував на 28% більше, ніж зазвичай. Так країна посіла третє місце після Саудівської Аравії. У грудні з Венесуели вивезли майже 290 тисяч тонн. Загальний обсяг постачань з цієї країни у 2024 році становив 1,5 мільйона тонн, або 30 тисяч барелів на день.
Майже вся іранська нафта, яку імпортує Китай, постачають незалежним переробникам, зокрема, великим інтегрованим заводам та традиційним дрібнішим підприємствам. Бо всі вони зазнають тиску через низькі маржі та слабкий попит на паливо й хімікати.
Нагадаємо, що після запровадження західних санкцій через вторгнення Росії в Україну у 2022 році IOC та інші індійські нафтопереробні компанії значно збільшили закупівлі з Росії завдяки знижкам. Однак нові обмеження США, спрямовані на російських виробників та танкери, змушують Індію та Китай шукати альтернативних постачальників.