Про це повдіомили у Національній службі здоров’я України (НСЗУ).

Паліатив — це медична та психологічна допомога для людей, які живуть з важким та невиліковними хворобами. У Києві кількість таких закладів з 2020 року зросла і нині їх діє 33, хоча у 2020 році був лише 21. Це сталось завдяки тому, що із 1 квітня 2020 року паліативна допомога увійшла до Програми медичних гарантій.

Угоди з НСЗУ на надання паліативної допомоги пацієнтам у Києві уклали як спеціалізовані, так і багатопрофільні заклади: Клінічна лікарня “Психіатрія”, Київський обласний онкодиспансер та Київський міський онкоцентр, Комунальне некомерційне підприємство “Фтизіатрія”, Олександрівська клінічна лікарня, низка міських клінічних лікарень та інші. Усі ці заклади з 1 квітня 2021 року отримали від НСЗУ 45,2 млн грн за надання пацієнтам паліативних послуг“, – зазначила директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Алла Горбатюк.

У Київській області на сьогодні 27 закладів уклали договори про надання паліативної допомоги.

Доступність паліативної допомоги в регіонах великою мірою залежить від місцевої влади, оскільки органи місцевого самоврядування є власниками медичних закладів у громадах. Тож місцева влада може ініціювати створення паліативних відділень або бригад у медзакладах, ухвалювати місцеві програми надання паліативної допомоги, аби поліпшувати доступ населення до таких послуг.

У свою чергу, Національна служба здоров’я України оплачує надання як паліативної допомоги у стаціонарі, так і мобільної паліативної допомоги. Пацієнту, щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, потрібне електронне направлення. Його видає лікар, з яким пацієнт уклав декларацію чи лікуючий лікар.

Безоплатні послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах:

  • Лікування больового синдрому.
  • Розміщення в одно- або двомісних палатах, цілодобовий нагляд.
  • Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, копрограма, бактеріологічні та інші дослідження.
  • Інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД, рентгенологія та інші за потреби.
  • Знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
  • Киснева терапія та респіраторна підтримка.
  • Харчування, зокрема лікувальне.
  • Колісні крісла, ходунки, палиці, милиці.
  • Фізична терапія, медична реабілітація, психологічна та психічна адаптація.

Паліативні мобільні бригади надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні. Такі заклади повинні мати цілодобовий контактний номер для своїх пацієнтів.

Мобільна паліативна бригада контактує з пацієнтом не менше ніж один раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування.

Перелік усіх лікарень, які надають паліативну допомогу, можна побачити ТУТ (треба відкрити карту укладених договорів, у фільтрі ліворуч обрати місто Київ та напрям “Паліативна медична допомога”). У цих закладах заборонено вимагати кошти за пацієнтів за послуги, за які вже сплатила НСЗУ, у разі, якщо пацієнт має направлення.

Якщо ж у пацієнта все-таки вимагали гроші за такі послуги, він може поскаржитися в НСЗУ, або ж можна звернутися на гарячу лінію за безоплатним номером 16-77“, – зазначили в НСУ.

Фото: МОЗ