Про це повідомляє Суспільне.
Як розповів журналістам директор Києво-Печерської лаври Максим Остапенко, реставраційні роботи зі збереження Троїцької надбрамної церкви розпочалися ще у 2019 році й були призупинені на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Відновити їх вдалося наприкінці 2024 року. Зокрема, завдяки благодійникам завершили реставрацію хреста церкви.
“Троїцька надбрамна церква — це одна з найвидатніших пам’яток Києво-Печерської лаври, в рамках реставрації передбачався увесь комплекс робіт, зокрема, і реставрація хрестів”, — сказав Максим Остапенко.
За його словами, в цьому році, завдячуючи підтримці благодійників, вдалося завершити комплекс висотних робіт і після цього на верхівку храму й повернули хрест.
“Це автентична пам’ятка, якій понад 200 років, її декілька разів реставрували й ось остання реставрація і зараз її можна повернути на своє місце, там, де вона була встановлена ще в давні-давні часи”, — розповів директор Києво-Печерської лаври.
Троїцька надбрамна церква була побудована в XII столітті за гроші чернігівського князя Миколи Святоші, який працював в Печерській обителі. 36 років він виконував у лаврі будь-які послухи, в тому числі його можна було бачити на цих монастирських воротах. А за гетьманства Івана Мазепи храм було оздоблено у стилі бароко. Старовинна церква і донині збереглася у своїй первісній формі, що є унікальним випадком для української архітектури.