Про це пише німецький таблоїд Bild.
За словами джерел видання у німецьких урядових колах, чутки про угоду між США і Росією щодо поставок газу до Європи ходять вже давно. Вони кажуть, що це “реалістичний сценарій”, тож наразі Німеччина “інтенсивно вивчає, які важелі вона має у своєму розпорядженні, щоб запобігти поверненню Nord Stream 2”.
Як з’ясували видання Bild та Financial Times, між представниками Росії та США вже кілька тижнів тривають таємні переговори про нібито потенційну купівлю американськими інвесторами пошкодженого газопроводу через Балтійське море.
Кілька незалежних джерел підтвердили Bild в останні тижні, що колишній посол США в Берліні Річард Гренелл брав участь у таких таємних переговорах. Видання звернулося з цього приводу до Гренелла в лютому, на що він відповів: “Давайте, публікуйте, що я причетний до цієї дикої історії”.
Гренелл образив репортера як “недоумкуватого” (crackpot). Тепер Гренелл стверджує, що видання ніколи не зверталося до нього з цього приводу і називає публікацію “фейковою новиною”.
Родеріх Кізеветтер, експерт із закордонних справ партії ХДС, яка очолить наступний уряд Німеччини, прокоментував, що “продаж російського газу під маркою США символічно зміцнив би духовний зв’язок між Трампом і його прихильниками MAGA та кремлівською системою”.
“Nord Stream ніколи не може бути частиною миру і не сприятиме мирним переговорам, скоріше навпаки”, – заявив Кізеветтер.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну три з чотирьох труб “Північного потоку” були зруйновані в результаті диверсійної атаки. Експерти вважають, що їхній ремонт коштуватиме понад пів мільярда євро.
Міністр економіки Німеччини Роберт Габек з цього приводу відзначив, що незалежність від російського газу “має стратегічне значення для німецького уряду з погляду політики безпеки”.
Рене Домке, член комітету з розслідування щодо “Північного потоку” в Мекленбурзі-Передній Померанії від Вільної демократичної партії заявив, що це “історія з абсурду”, оскільки спочатку був створений фонд спеціально для того, щоб обійти санкції США, “а тепер американці хочуть заволодіти трубопроводом”.
Як відомо, у вересні 2022 року трубопровід “Північний потік-2” був частково пошкоджений і так і не був введений у комерційну експлуатацію. У першому Північному потоці були пошкоджені обидві труби. На момент вибухів трубопровід був заповнений газом, що через отвір потрапив у море.
22 лютого 2022 року уряд Німеччини оголосив про рішення зупинити сертифікацію “Північного потоку-2” у відповідь на російську агресію проти України – визнання “республіками” захоплених Росією територій Донбасу. Після нападу на Україну проєкт остаточно заморозили.
У листопаді 2024 року американський інвестор із Маямі Стівен Лінч висловив бажання придбати “Північний потік-2” на можливому аукціоні в разі банкрутства дочірньої компанії “Газпрому”.
У грудні США запровадили повторні санкції проти 11 компаній і 17 суден, причетних до “Північного потоку-2”. У січні 2025 року Данія дозволила Nord Stream 2 AG провести роботи з консервації пошкодженого газогону.
Як відомо, “Північний потік-2” – розширення першого потоку, який “Газпром” запустив у 2011 році. Газопровід протяжністю понад 1200 км ішов дном Балтійського моря в обхід транзитних держав – України, Білорусі, Польщі й інших країн Східної Європи та Балтії. Компанія Nord Stream 2 AG на 100% належить “Газпрому”, вона була оператором газопроводу “Північний потік-2”. До повномасштабної російсько-української війни партнерами “Газпрому” у проєкті виступали п’ять енергетичних гігантів Європи: британська Shell, австрійська OMV, французька Engie та німецькі Uniper і Wintershall. Партнери фінансували будівництво газопроводу 50% на 50%. Загальна вартість газопроводу оцінюється у 10 млрд євро.
Як ми писали, по газопроводу “Північний потік-2” можуть почати постачати водень із Фінляндії. Але не виключають й відновлення постачання газу з Росії.