Науковці НАН України ще у березні цього року спрогнозували характер затоплення територій Київщини, у разі можливого ракетного удару.

Про можливі наслідки детально розповів старший науковий співробітник НАН, кандидат фізико-математичних наук Марк Желєзняк.

За його словами, зараз ЗМІ розповсюджують прогноз “еколога” Василя Кредо щодо апокаліптичних наслідків прориву. Насправді ж, такого вченого-еколога не існує, як і його публікацій в наукових виданнях.

“У сьогоднішньому інтернет-світі все прозоро – ви вводите https://scholar.google.com/ або https://wwww.scopus.com/freelookup/form/author.uri?zone=topnavbin=no%20 (сайти, де розміщуються роботи науковців з усього світу) вводите ім’я спеціаліста, який цікавить, і знаходите його публікації та рейтинг у науковому світі вашої спеціалізації h -index. Якщо h -index дорівнює нулю або пару одиниць індексу — немає такого спеціаліста у науці. У Кредо нуль, тому обґрунтованість його суджень щодо проблеми, яка дає тривожні інтерв’ю настільки цінне, як і думка групи соціально активних бабусь на вході в його дому”, — коментує науковець.

“Не можна заплющувати очі на те, що проблема ракетних ударів по греблі Київської ГЕС існує. Наслідки руйнування для затоплення Києва розраховувалися ще на початку 70-х на тодішніх недосконалих моделях. Потім розрахунки уточнювалися. У 2010 році сучасна на той період двовимірна чисельна модель затоплення Києва при високих паводках, розроблена в моєму тодішньому відділі Інституту проблем математичних машин та систем НАН Україна, була встановлена ​​в Українському гідрометеорологічному центрі й з того часу використовувалося щовесни для розрахунків зон затоплень при прогнозованих паводках”, – пише вчений.

Стосовно можливих наслідків Желєзняк наголошує що результат затоплення є, проте апокаліпсис скасовується.

Оболонь не буде затоплена, а чотириметровий водяний вал не змиє пів столиці. У разі ракетних ударів по ГЕС піде поступове підтоплення прирічкових районів Києва. За прогнозами науковця, із зон житлової забудови Києва найзатопленіша частина – Русанівські сади, висота підйому до 3 метрів. Оболонь – несуттєве підтоплення. “Щодо Русанівських садів – хто не встигне виїхати, має піднятися на другий поверх свого чи сусідського будинку”, — зауважив Марк Желєзняк.

Укргідроенерго теж запевняє, що гребля Київської ГЕС має значний запас міцності й Росія, навіть якщо захоче, не зможе так просто зруйнувати її ракетами, щоб затопити Київ.

“Щодо можливих сценаріїв ракетного обстрілу російськими військами греблі Київського гідровузла, критичної загрози для населення не прогнозується. Оскільки сама станція та гребля спроєктовані й побудовані у 60-х рр. з урахуванням тогочасних загроз, зі значним запасом міцності та стійкості, зруйнувати чи суттєво пошкодити масивні гідротехнічні споруди ураженням ракетою не так просто“, – заявили в Укргідроенерго.

“Укргідроенерго розглядає поширення необґрунтованих оцінок про катастрофічні наслідки можливого прориву греблі Київської ГЕС як сумнівну, недоречну, а часом і шкідливу діяльність, спрямовану на нагнітання паніки”, – заявила у компанії.

Зліва — максимально можливі підтоплення, але такий результат є малоймовірним

Фото: Відкриті джерела