Про це пише The Economist.

Причиною таких сумнівів, як відзначає видання, є корупція у командуванні китайської армії. Так, 28 листопада Міністерство оборони Китаю оголосило про відсторонення адмірала Мяо Хуа, одного з найвищих офіцерів, через “серйозні порушення дисципліни” — термін, який часто використовується як евфемізм для корупції.

Ця новина з’явилася одразу після повідомлень про те, що адмірал Дон Цзюнь, міністр оборони Китаю (більш низька за рангом посада), також перебуває під слідством. Міністерство назвало ці заяви “абсолютно вигаданими” та зазначило, що 5 грудня адмірал Дон зустрічався з іноземними чиновниками у Шанхаї. Тим часом поширюються чутки про перевірки інших високопосадовців, а також про зникнення кількох фігур у оборонній промисловості.

Цей хаос у командному складі Китаю зміцнює переконання деяких високопосадовців США, що Китай не буде готовий до вторгнення на Тайвань у цьому десятилітті, як деякі побоювалися. Це не означає, що Китай припинить використовувати військову силу для залякування сусідів. 29 листопада Китай уперше направив стратегічний бомбардувальник H-6N, здатний нести ядерну зброю, для спільного патрулювання з російськими літаками над Японським морем. Очікується, що цього тижня Китай проведе масштабні військові навчання навколо Тайваню на знак незадоволення через рішення США дозволити президенту Тайваню Лай Цінде зупинитися на Гаваях і Гуамі під час туру по Тихоокеанському регіону.

Сі Цзіньпін давно використовує чистки для зміцнення свого контролю над Народно-визвольною армією (НВАК) та іншими важелями влади, обіцяючи йти проти корупціонерів будь-якого рангу — як “тигрів”, так і “мух”. Адмірал Мяо є “тигром”, одним із шести членів Центральної військової комісії (ЦВК), яка є верховним військовим органом Китаю під керівництвом Сі.

Падіння адмірала Мяо, ймовірно, стане для Сі значущим ударом, адже він просувався службою в провінції Фуцзянь, де Сі також працював. У 2014 році Мяо зробив незвичний крок, перейшовши з армії до ВМС як політичний комісар, у 2015 році отримав звання адмірала, а у 2017 році став членом ЦВК, очоливши Департамент політичної роботи.

Корупція, як стверджують експерти, залишається вкоріненою рисою системи, у якій Комуністична партія стоїть над законом. Розширення НВАК створило багато можливостей для хабарництва, а Сі, можливо, не усвідомлював масштабів цієї проблеми.

За словами експертів, корупційні скандали створюють перешкоди, але вони є лише “лежачими поліцейськими”, а не зупиняють просування. Сі Цзіньпін залишається налаштованим на модернізацію армії, навіть якщо для цього потрібно долати власні помилки у призначеннях.