Про це повідомляє The Guardian.

Як кажуть повстанці, кожне крило спеціалізувалося на певному виді катувань. Будівля не має вікон.

За даними організації з прав людини Amnesty International, у Седнаї утримували до 20 тисяч в’язнів. Ті, хто вижив, розповідали про щоденні побиття і тортури з боку тюремної охорони, а також зґвалтування та ураження електричним струмом.

Перевірку величезного комплексу, у т.ч. таємних камер і підземних приміщень, вже завершено, повідомили представники сирійської опозиції, пише Bild.

За роки війни правозахисні організації виявили на території Сирії майже 30 в’язниць і центрів ув’язнення, де затриманих регулярно піддавали тортурам і вбивали.

Седная відома також як “людська скотобійня” – це військова в’язниця поблизу Дамаска в Сирії. Протягом останніх днів, коли представники сирійської опозиції почали випускати людей із цієї “катівні”, світ був шокований історіями бранців та їхніми світлинами. Записи були опубліковані Асоціацією в’язнів і зниклих безвісти у в’язниці “Седная” (ADMSP), яка базується в Туреччині.

Деталі

Сирійський центр моніторингу за дотриманням прав людини (SOHR), який працює в еміграції з Британії, ще в січні 2021 року повідомляв, що до 30 тис. ув’язнених були жорстоко вбиті режимом Асада у в’язниці “Седная” від початку громадянської війни в Сирії – зокрема внаслідок тортур, жорстокого поводження та масових страт.

Протягом майже 14 років війни в Сирії понад 100 тис. людей зникли безвісти – зокрема і в сумнозвісних в’язницях режиму, підкреслює The Guardian. Тож коли сирійські повстанці на чолі з ісламістським угрупованням “Хаят Тахрір аш-Шам” (HTS) почали витісняти сили Башара Асада з сирійських міст, вони також випустили бранців із кількох найжорстокіших місць утримання.

«Чимало з них вийшли знесиленими та виснаженими під яскраве грудневе сонячне світло – назустріч заплаканим членам родин, які навіть не підозрювали, що вони ще живі. Деякі намагалися зрозуміти, що Асада повалено», – пише The Guardian.

Зараз у соцмережах сирійці розповсюджують фотографії звільнених в’язнів. Це допомагає людям розшукувати своїх рідних.

Видання також наводить деякі приголомшливі історії таких звільнених бранців. Серед них пілот Рагад аль-Татарі, який відмовився бомбити місто Хама під час повстання проти Хафеза аль-Асада в 1980-х роках – за попередніми даними, його звільнили через 43 роки в ув’язненні.

Серед звільнених була і Таль аль-Маллухі, яку заарештували 15 років тому – тоді дівчині було 19 років, її ув’язнили в 2009 році за публікацію в блозі з критикою корупції в державі.

Ще один з нещодавно звільнених бранців тюрми “Седная” зазнав такого жорстокого поводження, що втратив пам’ять і майже не міг говорити. Його родина повідомила, що йому було 20 років і він був студентом медичного факультету, коли зник 13 років тому.

Ще один зі звільнених бранців розповів на відео нижче, що наглядачі в’язниці щоранку «вигукували імена і вели в’язнів на страту. Потім викладали тіла, наче це були ящики з картоплею», – додав він. За словами цього в’язня, у в’язниці “Седная” “людина помирала сотнею смертей перед стратою… це щось невимовне”.

До слова, ще в 2017 році супутникові знімки виявили у Седнаї новий крематорій для утилізації тіл.

Кореспондент видання, якому вдалося потрапити на територію в’язниці 9 грудня 2024 року, повідомив, що умови утримання в ній були “жахливими”. На відео нижче він розповідає про “середньовічні картини: у клітках і камерах, де не вистачило б місця і на чотирьох осіб, утримували десятки”. Журналіст також підтвердив, що у в’язниці наразі намагаються доступитися до її підземних рівнів, якщо вони дійсно існують.