Про це пише The Financial Times.
Два провідних російських інститути збройової техніки — Московський інститут теплотехніки (МІТ) та концерн “Сузір’я” — розмістили оголошення про пошук співробітників, знайомих із системами металообробки німецьких і японських компаній.
Як дослідило видання, у вакансіях МІТ у 2024 році, зазначається, що компанія використовує системи японської Fanuc та німецьких Siemens та Heidenhain. Усі три компанії виробляють системи управління для верстатів із числовим програмним управлінням (ЧПУ).
Аналогічне обладнання використовує і “Сузір’я”: в оголошенні з вакансіями компанія вимагала від потенційних співробітників знати системи ЧПУ цих компаній.
Ще одна компанія, що бере участь у виробництві “Орєшніка” – “Титан-Барікади” – публікувала фотографію, на якій видно робітника, що стоїть перед пристроєм з логотипом Fanuc. Наголошується, що навіть компанія “Стан”, яка намагається розвивати російське виробництво верстатів із ЧПУ, в оголошеннях вказує, що використовує обладнання Heidenhain.
Росія тривалий час покладалася на іноземні верстати, попри спроби створити вітчизняні альтернативи. У той час, як Кремль купував великі обсяги високоточного металообробного обладнання з Китаю, засоби управління для його роботи, як і раніше, закуповуються на Заході.
Хоча експортний контроль уповільнив потік цих товарів у Росію, за даними FT, з початку 2024 року в країну надійшло поставок на суму не менше 3 млн доларів, включаючи компоненти Heidenhain, зокрема військовим виробникам.
Нагадаємо, під час дослідження фрагментів ракети, якою росіяни вдарили по Дніпру, фахівці виявили серійний номер і дату виробництва — 12 квітня 2017 року, тобто конкретно цей «Орєшнік» не є новітньою розробкою Росії.