Згаданий захід відбувся у Брюсселі за участю віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністерки юстиції Ольги Стефанішиної, високої представниці ЄС Каї Каллас та єврокомісарки з розширення Марти Кос.
Розенкранц зазначила, що Європа має “зловити момент” для того, щоб відкрити перший кластер у переговорах щодо членства з Україною, бажано до березня.
“Ми бачимо, що Україна прискорила свій процес реформ”, — сказала вона.
Лідери ЄС надали Україні статус кандидата в 2022 році та відкрили офіційний процес подачі заявки в середині 2024 року, але Київ ще не відкрив перший переговорний “кластер” з блоком.
Як пише Politico, затримка пов’язана з “роком без дій” з боку ЄС та вимогами до реформ з боку України. Проте, за словами Розенкранц, Україна продемонструвала достатній прогрес для того, щоб блок відкрив перший кластер, який охоплює “основи”, такі як верховенство права, і відкриває двері для подальших переговорів.
Президент України Володимир Зеленський раніше заявив, що хоче, щоб Київ вів переговори щодо п’яти або шести кластерів із 35 в 2025 році.
«Безумовно, Україна дуже амбітно підходить до визначення пріоритетів на 2025 рік у рамках переговорного процесу щодо вступу до ЄС. Хочу підкреслити нашу готовність: держава має високу інституційну спроможність, потужну підтримку громадян, та амбітний порядок денний. Ми сподіваємось на підтримку держав-членів. Ваша підтримка сприятиме єдності та згуртованості України, як в межах євроінтеграційного шляху, так і у нашому протистоянню ворогу», – підкреслила Ольга Стефанішина.
Віцепремʼєр-міністерка повідомила, що Україна перебуває на завершальному етапі розробки дорожніх карт реформ у сфері верховенства права та державного управління, необхідних для відкриття Кластеру «Основ», та невдовзі зможе представити їх на розгляд країн-членів.
Урядовиця поінформувала своїх європейських колег про хід скринінгу в межах кластеру, присвяченого функціонуванню Внутрішнього ринку ЄС, а також повідомила, що вже цього тижня Україна розпочинає двосторонні зустрічі за Кластером 6 «Зовнішні відносини».
«Наша команда дуже динамічно просувається в процесі скринінгу за Кластером 2 «Внутрішній ринок», який, по суті, є тілом реформ, необхідних для вступу до ЄС. Йдеться про ключові трансформації для інтеграції у ринок ЄС, тому я дуже сподіваюсь, що цього року ми зможемо відкрити і цей Кластер», – зазначила Ольга Стефанішина.