Про це голова МЗС Угорщини Петер Сійярто заявив журналістам після засідання міністрів закордонних справ країн ЄС у понеділок, 22 липня.

Міністр закордонних справ Угорщини зазначив, що його країна почала консультації з Європейським Союзом після того, як транзит російської нафти через Україну припинився. На думку Сійярто, це загрожує енергетичній безпеці Угорщини та Словаччини.

Це неприйнятний крок з боку України, країни, яка хоче бути членом Європейського Союзу, яка одним рішенням ставить під фундаментальний ризик постачання нафти до двох країн-членів ЄС. Таке рішення України є явним порушенням Угоди про асоціацію.

Голова угорського МЗС пояснив, що в таких випадках країни ЄС можуть негайно розпочати процедуру консультацій, де Європейська комісія має представляти постраждалу країну-члена, а в перспективі справа може дійти до арбітражу.

“Лукойл” перебував під санкціями в Україні з 2018 року, але вони були обмеженими – стосувалися тільки виведення капіталів, обмеження торговельних операцій та заборони участі в приватизації чи оренді державного майна. У червні 2024 року РНБО суттєво їх розширила, додавши, зокрема, заборону на транзит.

Угорщина та Україна

Варто зазначити, що Угорщина ще до повномасштабного вторгнення вела недружню риторику до України, посилаючись на порушення прав нацменшин. З початком вторгнення, уряд країни та особисто премʼєр-міністр Угорщини Віктор Орбан неодноразово блокував надання будь-якої допомоги Україні, а також коштів ЄС, виступає проти санкцій щодо Росії. За це угорську владу називали “друзями Путіна”. 

Після того, як Угорщина почала головувати в Раді ЄС на початку липня 2024 року, Віктор Орбан поїхав у “мирне турне” та зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, якому запропонував свій “мирний план”, а потім до Москви — на зустріч з Путіним. До нього хотів приєднатись також і премʼєр Словаччини Роберт Фіцо, але йому завадив стан здоровʼя.