Відповідне звернення опубліковано на сайті КМУ.
Автори зазначають, російськомовна музика може бути носієм ідей, які шкодять українській ідентичності. Одним із ключових аргументів є те, що прослуховування таких пісень на популярних платформах приносить прибуток виконавцям, а отже, і податки в бюджет держави-агресора. Автори петиції вважають, що заборона допоможе не тільки зменшити культурний вплив Росії, а й стимулюватиме розвиток україномовної музики.
Також зазначається, що музика формує світогляд, особливо у підлітків. Обмеження російськомовного контенту може допомогти уникнути впливу російської культури та сприяти розвитку україномовного музичного простору.
“Заборона на пісні російською мовою не обмежить свободу вибору громадян, оскільки українці зможуть насолоджуватись великою кількістю музики, виконаної іншими мовами. Це також відкриє нові можливості для популяризації музики інших народів”, – вказують автори.
Вони пропонують уряду розглянути можливість законодавчого регулювання контенту стримінгових платформ, зобов’язати їх обмежити доступ до російськомовної музики в Україні, а також запустити кампанії, що популяризують українських виконавців.
Петиція була створена 17 лютого (автор – Олександр Леоненко) і наразі зібрала практично 3000 голосів із необхідних 25 тисяч. Після цього Кабмін буде змушений розглянути це питання. Юридично такі питання може вирішити так зване “геоблокування” – коли контент відображається лише на певні території.
Контекст
Останні три роки питання прослуховувань російських артистів українцями на топових стримінгових платформах порушувалось не вперше. Поширена думка, що далеко не всі громадяни України відмовляються від контенту артистів із країни-агресора і як результат виводять пісні росіянин у топ стрімінгових сервісах. Існує також думка, що сервіси підсумовують всі прослуховування з України, у тому числі з окупованих територій, що і впливає на статистику. Однак не всі сервіси працюють на окупованих територіях, і є платними, а тому не мають популярності серед мешканців ТОТ.
Однак існують також способи накрутки кількості прослуховувань треків. Є платні сторонні сервіси, які гарантують безперервний стримінг пісні. Платформи на зразок Spotify мають окрему статтю про штучну накрутку на своєму сайті, де пояснюють, як сервіс намагається з нею боротися. Втім сервіс визнає, що постійно з’являються нові способи обманути систему.