Про це йдеться в повідомленні Міністерства охорони здоров’я.

Зазначається, що з 1 січня 2025 року замість МСЕКів будуть працювати експертні команди, які будуть складатися з лікарів.

“Ми повністю поділяємо невдоволення застарілою, недружньою до людей і великою мірою корумпованою системою МСЕК. Настав час замінити її новою, що буде базуватися на інших принципах. Людина, яка живе з порушеннями функціональності, повинна отримати від держави підтримку, що дозволить їй нормально жити, працювати і бути повністю інтегрованою в життя суспільства. Це має робитися у зручний для людини та прозорий спосіб. Закріплена у проєкті закону реформа МСЕК — перший і ключовий етап втілення цього бачення”, – розповів міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Крім того, нова система буде цифровізованою. Це означає, що лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему. Завдяки цьому людям можуть призначити реабілітацію, а у майбутньому — державні виплати за потреби.

Законопроєкт передбачає ще цілу низку потрібних змін, зокрема:

  • Не буде необхідності в лікарсько-консультативних комісіях (ЛКК). Направляти на оцінювання зможуть лікарі, а військовослужбовців — лікарі військово-лікарських комісій (ВЛК) на підставі чітких критеріїв за допомогою електронної системи.
  • До процесу оцінювання людина зможе залучити свого повноважного представника, наприклад, лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта.
  • Визначено, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які — ні.

Ліквідація МСЕК

Нагадаємо, 22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) щодо ситуації з МСЕК і зловживаннями посадовців з отриманням інвалідності. Він розповів, що указом затвердив рішення, які визначила РНБО. За словами президента, вони мають повернути справедливість.

Натомість в Україні запровадять цифрову і прозору європейську модель після того, як ліквідують медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Але важливо, щоб колишні працівники МСЕК не уникнули покарання та не перетворили нові комісії на МСЕК 2.0.

У вівторок, 29 жовтня, Верховна Рада України ухвалила закон щодо удосконалення проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК). Що він передбачає, ми детальніше писали ТУТ.