Зокрема, й російську класику.

Директорка Українського інституту книги Олександра Коваль припускає, що з публічних бібліотек необхідно вилучити понад 100 млн примірників пропагандистських книжок, зокрема й російську класику. Про це вона повідомила в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.

Доки триває процес підготовки нормативних документів, це важко передбачити (скільки триватиме процес вилучення – ред.). Але, за моїми підрахунками, у фондах публічних бібліотек наразі може бути понад 100 млн примірників літератури, яка потребуватиме вилучення. Звісно, хочеться це зробити швидше, але було б добре, якщо хоча б ідеологічно шкідлива література, видана за радянських часів (до речі, двома мовами, російською та українською), якої дуже багато, а також російська література антиукраїнського змісту були вилучені до кінця року“, – сказала Коваль.

За її словами, насамперед йдеться про вилучення з публічних бібліотек книжок антиукраїнського змісту з імперськими наративами та пропагандою насильства, проросійської, шовіністичної політики.

У друге коло вилучення потраплять книжки сучасних російських авторів, видані в Росії після 1991 року. Причому, ймовірно, різних жанрів, у тому числі і книжки для дітей, і любовні романи, і детективи. Це очевидна вимога часу. Хоча я розумію, що вони можуть мати попит“, – зазначила вона.

На запитання, чи передбачає цей процес вилучення з бібліотек так званої російської класики, директорка УІК заявила, що в цьому питанні багато опонентів, але, на її думку, ніхто не наводить жодних аргументів, чому цього не можна робити.

Усі ми читали ці книжки, у мої шкільні роки була суцільна російська класика, яка вважалася вершиною світового письменства. За рахунок того, що ми досить посередньо знали світову класику, багато хто залишився з переконанням, що це справді та література, без якої неможливо розвинути інтелект та естетичні відчуття, бути освіченою людиною. Насправді, це не так“, – зазначила Коваль.

На її думку, саме такі російські поети та письменники, як Олександр Пушкін та Федір Достоєвський, заклали основи “руского міра” та російського месіанства.

Це насправді дуже шкідлива література, вона може дійсно впливати на погляди людей. Тому моя особиста думка, що ці книжки також мають бути вилучені з публічних і шкільних бібліотек. Вони, напевно, мають залишитися в університетських і наукових бібліотеках для вивчення фахівцями коренів зла і тоталітаризму“, – наголосила Коваль.

Щодо наукових бібліотек та профільної наукової літератури, автори якої можуть мати антиукраїнську позицію, то, на думку голови УІК, якщо наукова книжка без ідеологічного підтексту, то немає причин вилучати її в першу чергу, доки не буде створено якусь заміну українськими або іноземними авторами.

З іншого боку, я не думаю, що під час війни ми маємо залишати доступ до творів авторів, які стоять на антиукраїнській позиції. Бо, читаючи їх, ми, можливо, висловлюємо схвалення їхній позиції. Але це все тонкі матерії“, – додала вона.

Говорячи про поповнення бібліотечних фондів, Коваль зазначила, що у важкий післявоєнний час нереально буде закуповувати нормативну кількість примірників. За її словами, після вилучення російської пропагандистської літератури у фондах бібліотек залишиться близько 100 млн книжок, що становить приблизно половину від сьогоднішнього, і поповнення відбуватиметься поступово. Допомогти цьому могли б і громадськість, і кошти від міжнародних інституцій, “можливо, вдасться організувати народну толоку і зібрати якісні книжки останніх років видання”, вважає Коваль.

Раніше в Міносвіти повідомили, як вирішуватимуть, чи треба надалі в школах вивчати російську літературу.

Фото: Фейсбук