Про це розповідає France24.

“Золоту Пальмову гілку” у 2025 році на Каннському кінофестивалі отримав іранський режисер-дисидент Джафар Панахі за трилер “Це був лише нещасний випадок”.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро у дописі в X назвав його перемогу “жестом опору проти гноблення іранського режиму, яка дарує надію всім борцям за свободу в усьому світі”.

На ці слова відреагували в Тегерані.

Зокрема, речник міністерства закордонних справ Ірану Мохаммад Танахей назвав ці коментарі “образливими зауваженнями і безпідставними звинуваченнями”, а також “відвертим втручанням” у внутрішні справи країни.

Також він зажадав офіційного пояснення від французького уряду, а посол пообіцяв передати це повідомлення до Парижа.

Більше про Джафара Панахі

Панахі в останні роки неодноразово потрапляв до в’язниці за відверту критику іранського режиму. У 2009 році йому заборонили виїздити з країни, а у 2010-му засудили до 6 років ув’язнення за підтримку антиурядових протестів і створення “пропаганди проти системи”. Тоді він пробув за ґратами 2 місяці.

Три роки тому його заарештували у Тегерані, коли він прийшов дізнатися про свого друга, який також був ув’язнений. У 2023 році його звільнили після того, як він оголосив голодування. Тоді ж зняли заборону на виїзд з країни.

Протягом останніх 15 років він знімав фільми потайки у себе вдома, зокрема стрічку “Це не фільм”, зняту у його вітальні, та “Таксі”, події якої відбуваються всередині автомобіля. Його роботи нелегально перевозили на фестивалі на USB-накопичувачах.

Трилер “Це був лише нещасний випадок” розповідає про п’ятьох звичайних іранців, які стикаються з чоловіком, який, на їхню думку, катував їх у в’язниці. Персонажі фільму засновані на розмовах режисера з іншими в’язнями про “насильство і жорстокість іранського уряду”.

Отримуючи нагороду на сцені Каннського кінофестивалю Панахі сказав, що найважливіше для нього — це свобода в його країні та закликав “об’єднаємо зусилля”.

Це був лише другий випадок, коли іранський режисер отримав “Золоту Пальмову гілку”. До цього нагороду у 1997 році отримав Аббас Кіаростамі за фільм “Смак вишні”.

У самому Ірані перемогу Панахі проігнорували — натомість на телебаченні зосередилося на проурядовому кінофестивалі “Опір”, який нагороджує пропалестинські фільми або фільми про восьмирічну війну між Іраном та Іраком у 1980-х роках.

Більше про переможців фестивалю

Пізно ввечері 24 травня закрився 78-й кінофестиваль у Каннах. “Золоту пальмову гілку”, як повідомлялось вище, завоював Панахі з фільмом “Проста випадковість”. Другу за значимістю нагороду — гран-прі фестивалю — присудили данцю Йоакіму Трієру за драму «Сентиментальна цінність». Бразилець Клебер Мендонса Фільо отримав нагороду за кращу режисуру («Секретний агент»).

В акторських номінаціях перемогли: Вагнер Моура (Бразилія) – найкраща чоловіча роль у «Секретному агенті», Надя Мелліті (Франція) – найкраща жіноча роль у «Молодшій сестрі» Афсії Ерзі.

Француз Олівер Лаше («Сірат») та німкеня Маша Шилінські («Звук падіння») розділили Приз журі, а китаєць Бі Гань отримав спеціальний приз за драму «Воскресіння».

“Золота камера” дісталася алжирському режисеру Хасану Хаді за фільм “Президентський торт”, представлений у паралельній програмі “Двотижневик режисерів”.

Брати Дарденн отримали приз за найкращий сценарій до франко-бельгійської драми «Молоді матері».