Міністерство охорони здоров’я України представило електронний збірник відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19. В ньому, зокрема, йдеться про те, з якими симптомами треба звертатися до лікаря, якщо вам уже зробили щеплення.
Повідомити свого лікаря або звернутися до медичного закладу потрібно якщо у вас виникли такі симптоми:
- судоми;
- втрата свідомості;
- блювання;
- висип на тілі;
- сильний біль;
- температура понад 38°C;
- сплутаність мови.
В збірнику наголошується, що вакцинованим важливо «не пропустити розвиток іншого захворювання», яке могло співпасти у часі з щепленням проти коронавірусу.
Повідомляється також, що найбільш поширеними супутніми реакціями на щеплення препаратом Covishield\AstraZeneca були біль в місці ін’єкції, головний біль, втома, біль у м’язах, загальне нездужання, озноб, лихоманка, біль у суглобах та нудота.
При використанні препарату Pfizer-BioNTech — біль в місці уколу, стомлюваність, головний біль, м’язовий, озноб, біль в суглобах (артралгія), підвищення температури тіла, збільшення лімфатичних вузлів.
Попри це, в МОЗ запевняють, що нині немає підстав вважати небезпечними вакцини проти COVID-19, які використовують для масової вакцинації в Україні. Щоправда, наскільки довго діє захист від коронавірусу після вакцинації, лікарі також не знають: повідомляється про ймовірний термін від 3 до 8 місяців. Так само поки невідомо, який імунітет тривається довше: від вакцинування чи отриманий природним шляхом.
Окремо наголошується, що навіть після вакцинації людина може захворіти на коронавірус.
«… щеплена людина може заразитися та захворіти, осо- бливо протягом перших двох-трьох тижнів після вакцина- ції, поки імунна відповідь тільки формується. Це не озна- чає, що вакцина недієва. Є дані про те, що люди, які отримали вакцину, і невдовзі заразилися, перенесли хворобу в легшій формі, мали мен- ше ускладнень та рідше потребували госпіталізації» — йдеться у повідомленні.
Як ми повідомляли, Kиївська область отримала 11,6 тисяч доз китайської сироватки CoronaVac.