Про це заявив в етері КИЇВ24 економіст Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов.

Взагалі ціни на товари такого формату, як картопля, буряк, морква, вони формуються лише з двох факторів: за скільки грошей готові виробники їх продати й за скільки люди готові їх купити.

За словами економіста, наразі в Україні така ситуація, коли по обидві сторони “цього рівняння” відбувається тиск.

Виробники не можуть продавати за тими цінами, за які вони продавали минулого року. Це пов’язано, зокрема, з сезонними факторами — українці загалом звикли до того, що овочі дешевшають на момент збору урожаю

Пантюхов пояснив, що десь у серпні-вересні спостерігається найнижча ціна на урожай. Потім урожай дорожчає, коли виробники починають продавати городні плоди та зелень із запасів.

Наразі така ситуація не спостерігається. Це пов’язано як з тим, що картоплі, по-перше, в цьому році посадили менше. По-друге, вдалося зібрати її також менше, ніж було зібрано минулого року.

Економіст додає, що на це ще додатково тисне підвищення загальної інфляції. А також на здорожчання городини також впливає:

  • неможливість найняти необхідних людей з тими зарплатнями, які були до цього;
  • зростання цін на електроенергію;
  • зростання цін на інші компоненти, які використовуються у виробництві.

Варто зазначити, що в серпні 2024 року споживчі ціни зросли на 0,6% за місяць. У річному обчисленні (серпень 2024 року порівняно із серпнем 2023 року) інфляція прискорилася до 7,5% з 5,4% місяцем раніше.

Окрім того, 17 вересня 2024 року Верховна Рада України підтримала у першому читанні проєкт закону про підвищення податків. Зокрема військовий збір підвищать з 1,5% до 5% на всі зарплати. Закон набере чинності після 15 жовтня, а до цього часу всім виплатять аванс, з якого податок становитиме 1,5%. Після 15 жовтня податок за жовтень буде 5%, включно з авансом.