Про це на своїй Facebook-стрінці розповіла Ольга Голубовська, відома київська інфекціоністка, докторка медичних наук, професорка, заслужена лікарка України.

Пані Ольга зазначила, що наразі опубліковані два наукових дослідження, що встановлюють причинно-наслідковий зв’язок між вакциною AstraZeneca COVID-19 і важкими тромботическими ускладненнями.

«Обидві статті приходять до одного і того ж висновку – ці незвичайні важкі явища, що супроводжуються тромбоцитопенією, викликані помилковими антитілами, спрямованими проти фактора 4 (антигепариновий) тромбоцитів (PF4), який викликає їх масивну агрегацію, тромбоз і призводить до зниження кількості тромбоцитів в інших місцях, що призводить зі свого боку до кровотечі. Отже, у пацієнтів може бути як важкий тромбоз, так і сильна кровотеча. Тромбоцитарний фактор 4 розташований на поверхні тромбоцитів, і, зв’язуючись із гепарином, призводить до утворення антитіл, що викликають їхню активацію, агрегацію і руйнування», – пояснила лікарка.

Водночас Ольга Голубовська зазначила, що синдром дуже схожий на добре відому гепарин-індуковану тромбоцитопенію (ДІП), яка діагностується й лікується аналогічно стану, що розвивається після вакцинації, – введенням внутрішньовенних імуноглобулінів (ВВІГ) й антикоагулянтів. Синдром, пов’язаний із вакциною, отримав назву індукованої вакциною імунної тромботичної тромбоцитопенії (VITT).

Окрім цього лікарка розповіла, що різні країни дали різні рекомендації щодо використання вакцини після того, як почали з’являтися повідомлення про ці важкі реакції. Наприклад, Норвегія та Данія повністю призупинили використання вакцини. Водночас багато інших європейських країн обмежили її використання особами старше 55 або 65 років, оскільки в літніх людей було менше випадків цього ускладнення. Нині Великобританія рекомендує використовувати альтернативну вакцину людям молодше 30 років.

«Ведуться дискусії про те, що помилкове антитіло виробляється на S-білок вірусу, оскільки частина його структури нагадує молекулу PF4. Поки дані свідчать про те, що це антитіло, яке реагує не перехресно. І це «фантастична новина для програми вакцинації, оскільки означає, що постраждали не всі вакцини», – зазначила лікарка.

Також, за словами пані Ольги, наразі FDA і CDC рекомендували призупинити використання вакцини Johnson & Johnson COVID-19 після повідомлень щодо тромбів у пацієнтів, які отримали щеплення (6,8 мільйона доз і 6 зареєстрованих випадків тромбозу).

Лікарка також пояснила, що ж робити з вакциною AstraZeneca COVID-19. Насамперед, за словами Ольги Голубовської, треба розуміти, що, ймовірно, у цих же людей, у яких розвивається подібний стан, є підвищений ризик важкого перебігу COVID-19. З тими ж ускладненнями, але з більшою ймовірністю.

«Від вакцинації людей молодших 30 років необхідно утриматися. Також розробити рекомендації для населення, на що звертати увагу, якщо виникне зміна самопочуття після вакцинації, особливо болю в кінцівках, животі, головний біль, запаморочення тощо»,- наголосила лікарка.

Ольга Голубовська водночас переконує, що вакцинувати імунних осіб недоцільно, тим більше в таких умовах. Щоб уникнути непотрібних, нічим невиправданих ризиків.

«Всі неімунні, які не хворіли, або люди, котрі давно перехворіли (понад шість місяців) без антитіл повинні бути вакциновані», – підсумувала Ольга Голубовська.

Нагадаємо, Київ та область отримали найбільшу кількість доз вакцини CoronaVac.

Фото: фейсбук