Перелік пам’ятників доданий до проєкту рішення виконкому Одеської міської ради.
Знесення памʼятників та радянських монументів є частиною загальноукраїнської тенденції щодо позбавлення публічного простору від символів, які асоціюються з імперською та радянською спадщиною. Проте наразі невідомо, що буде зроблено з цими пам’ятниками після їх демонтажу.
До списку включено як монументи, що вже були знесені, так і ті, що ще підлягають демонтажу. Серед них пам’ятник Максиму Горькому, який вже демонтували, а також зображення барельєфа ордена Леніна на площі 10 квітня, який неодноразово намагались самостійно знищити активісти.
Серед найвідоміших пам’ятників, що підлягають демонтажу:
- пам’ятник Максиму Горькому (парк ім. Марка Твена);
- пам’ятник Олександру Пушкіну (Приморський бульвар);
- пам’ятник Олександру II (парк ім. Т.Г. Шевченка);
- пам’ятник Зої Космодем’янській (вулиця Мускатна, 1);
- пам’ятник Ісааку Бабелю (вулиця Жуковського, 24).
Один з найновіших монументів у цьому списку — пам’ятник Ісааку Бабелю, встановлений у 2011 році за ініціативи драматурга Валерія Хаїта. Демонтаж відбувається у контексті декомунізації та дерусифікації, що активно просуваються в Україні, особливо після початку повномасштабної війни з Росією.
Пам’ятник Володимиру Висоцькому біля Одеської кіностудії встановили у 2012 році. Тоді на відкритті був присутній його син Микита Висоцький.
Нагадаємо, що на Житомирщині у серпні 2024 року зʼявився незабутній Кобзар, якого місцевий майстер переробив з памʼятника Леніну.