Про це пише Марк Беннетс, іноземний кореспондент газети The Times.
Особисті переговори Путіна і Зеленського в Туреччині навряд чи призвели б до стійкого припинення вогню, не кажучи вже про угоду про припинення війни. Однак Трамп, який прагне отримати Нобелівську премію миру і хвалився, що може покласти край війні за один день, схоже, вважає інакше. Він анонсував “досягнення досить хороших результатів” за результатами переговорів у Туреччині і навіть натякнув, що може вирушити до Стамбула для участі в зустрічі, якщо буде досягнуто домовленості. Він також сказав, що, на його думку, Путін і Зеленський візьмуть участь у переговорах.
Це було до того, як Кремль, після кількох днів мовчання оголосив склад делегації для переговорів. Замість Путіна російську делегацію очолив Мєдінскій, колишній міністр культури, а нині помічник Путіна. Хоча переговори між російськими та українськими офіційними особами в Стамбулі можуть все ж таки відбутися, ніхто не очікує прориву або навіть натяку на нього.
Рішення Путіна не брати участь у переговорах, найімовірніше, було недвозначним сигналом, що він не зацікавлений у зустрічі із Зеленським, якщо тільки вона не буде присвячена прийняттю його капітуляції. Це також свідчить, що він не занепокоєний погрозами європейських лідерів посилити санкції проти Москви та збільшити постачання зброї Україні.
Залишається тільки гадати, як Трамп відреагує на провал саміту. Чи буде він звинувачувати Путіна в тому, що той упустив шанс на мир? Або ж він знову обрушить свій гнів на Зеленського, якщо той відмовиться сісти за стіл переговорів із сумнівною російською делегацією?
Раніше Трамп погрожував піти з мирних переговорів, якщо не буде ознак прогресу. Для Москви це міг би бути ідеальним сценарієм, який дасть змогу Росії вирішувати питання з Україною у зручний для себе час, не вдаючи, що вона зацікавлена в мирі.
Це також зміцнило б надії Путіна на те, що Москва і Вашингтон зможуть домовитися про глобальні сфери впливу, що, за побоюваннями європейських чиновників, може спонукати РФ в кінцевому підсумку націлитися на інші країни — щойно вона зміцнить свої виснажені збройні сили.
Однак для Путіна також існують ризики. Трамп пригрозив запровадити вторинні санкції проти країн, які купують російську нафту і газ, таких як Індія і Китай, якщо він вважатиме, що Москва перешкоджає миру в Україні. Цей крок завдав би шкоди економіці Росії і міг би підірвати підтримку Путіна з боку Пекіна, але незрозуміло, чи буде ця тактика в кінцевому підсумку успішною.
Нагадаємо, раніше президент Володимир Зеленський говорив, що готовий приїхати у Стамбул, якщо туди прибуде Владімір Путін.
Прессекретар глави Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що Путін не поїде у Стамбул на переговори з українською делегацією.
Президент США Дональд Трамп згодом заявив, що «очікував» того, що Путін не з’явиться на переговорах, вказавши: «Навіщо йому (Путіну — ред.) їхати, якщо там немає мене. Я не думав, що для Путіна це можливо, якщо мене там не буде».
При цьому раніше Трамп заявив про ймовірність свого приїзду на українсько-російські переговори в Туреччині, якщо там буде і Путін.