Про це повідомили на Facebook-сторінці Музею Ханенків.
Завтра, 5 березня в музеї ввідбудеться виставка проекту «Спокуси Ієронімуса Босха ІІ. Дослідження та реставрація».
«Це результати п’ятирічної роботи команди науковців та реставраторів. Можливість не тільки дізнатися про майстра, поринути у сенси та символи робіт, але й прослідкувати шлях музейного предмету від появи у колекції до дослідження та реставрації», – зазначили в дописі.
Вартість входу на виставку – 50 гривень.
Організатори зазначають, що проект представлятимуть до 30 квітня 2021 року.
«Богдан Ханенко придбав триптих «Спокуса Святого Антонія» як оригінальний твір Ієронімуса Босха. Вже у 1927 році науковці музею визнали картину копією. Після низки досліджень співробітниці виявили, що триптих виконали співпрацівники художньої майстерні Босха приблизно у 1520-і роки, невдовзі по тому, як славетний майстер пішов з життя. Подібних ранніх копій у світі залишилося небагато. Найближчими до ханенківської є повна версія твору з Музею красних мистецтв у Брюсселі та ліва панель з музею Прадо у Мадриді. Щодо триптиха «Спокуса Святого Антонія» з Музею старовинного мистецтва у Лісабоні, який раніше беззаперечно вважали оригіналом, то тепер його також відносять до ймовірних реплік майстерні», – розповіли організатори.
Цікаво, що Ієронімус Босх творив тоді, коли мистецтво живопису ще перебувало в безпосередній близькості до релігії і філософії, тобто передусім опікувалося вічними питаннями щодо сенсу життя та природи добра і зла. Утім візуальні роздуми великого майстра ніколи не виглядали як повчальні проповіді. Вони ніби навмисно були вигадані для того, щоб «завести» і заохотити розумного глядача до розплутування прихованих сенсів та розв’язання символічних квестів.
«Якщо додати до цього постійне балансування художника між земним і «віртуальним» світом, чорним гумором та легкою іронію, а також дещицю «соціальної сатири», то виходить, що образи Босха, розтиражовані тепер глобальною мережею на безліч цитат і стікерів, можна розглядати як архетипи найсучаснішого мистецтва», – наголосили організатори проекту.
Фото: Facebook/Музей Ханенків