Фінська прокурорка, яка виступає стороною обвинувачення у справі одного з лідерів російського угруповання «Русич» Воїслава Тордена (справжнє ім’я — Ян Петровський) розповіла деталі злочинів, у яких його звинувачують.

Про це вона розповіла під час завершального слова в суді, передає Yle.

У заключному слові прокурор зазначив, що численні фото- та відеодокази та розповіді вцілілих українських військових доводять провину 38-річного Воїслава Тордена.

Прокурор повторив свою вимогу про довічне ув’язнення для росіянина, обвинуваченого у військових злочинах, у своєму заключному слові в окружному суді Гельсінкі в четвер.

Нагадаємо, що прокурори Фінляндії вимагали довічне ув’язнення для засновника і колишнього командира військового угруповання “Русич” Воїслава Тордена (Яна Петровського) за скоєння воєнних злочинів на сході України.

Тордена звинувачують загалом у п’яти військових злочинах у судовому процесі, який триває з першого тижня грудня. Спеціальний прокурор Ліля Лімінгоя заявила в четвер, що докази доводять провину Тордена за всіма пунктами.

За словами прокурора, Торден був заступником командира російського воєнізованого бойового угруповання «Русич», яке 5 вересня 2014 року влаштувало засідку на українську колону на сході України.

У колоні було 26 солдатів, з яких стратили 22. За словами прокурора, деякі з солдатів загинули в засідці, а деякі були страчені Торденом та іншими бойовиками згодом.

Окрім письмових доказів, у суді по відеозв’язку заслухали чотирьох українських військових, які вижили із засідки, та одного свідка. Вони, серед іншого, розповіли про вбивство поранених і впізнали Тордена як одного зі злочинців.

Видання Helsingin Sanomat також навело позицію захисту обвинуваченого. Вони заперечили, що той був заступником командира «Русича», а на схід України потрапив, бо почув про нібито «утиски» російськомовного населення.

Торден начебто мав займатися гуманітарною допомогою і знімати агітаційно-вербувальні ролики. Крім того, засідку на українських військових нібито здійснило не його угруповання, а батальйон «Зоря». Сам обвинувачений заявляв, що розмовляв з іншими бойовиками, коли почув вибух біля блокпоста, але не стріляв в українських військових.

Його адвокати вимагали звільнити його, але суд відхилив це клопотання. Він залишатиметься під вартою до винесення вироку — це відбудеться 7 березня.

Що відомо про Петровського?

Нагадаємо, що Воїслав Торден (він же Ян Петровський) був лідером і командиром російського воєнізованого формування «Оперативна група «Русич».

Петровський, який в юності декілька років жив у Норвегії, також брав участь у війні в Сирії в складі ультраправого угруповання, що воює на боці режиму президента Башара Асада. Норвегія депортувала чоловіка до Росії у 2016 році, оскільки він вважався загрозою безпеці.

Підозрюваний перебуває у списку санкцій Євросоюзу, а Україна звинувачує Петровського в жорстокому поводженні з полоненими українськими солдатами.

Поліція Фінляндії затримала російського бойовика 25 серпня. Офіс генерального прокурора України повідомив, що хоче екстрадувати його. Але фінський Верховний суд ухвалив, що чоловіка не можна екстрадувати в Україну, бо на нього там нібито чекає поводження, що принижує людську гідність.