«Я переконаний, що найкращі гарантії безпеки для України, – це стаття 5, що означає членство в НАТО. Безумовно, це справа членів НАТО вирішувати – як далеко стаття 5-та може застосовуватися. Ми мали Західну Німеччину, без поширення гарантій на Східну Німеччину. Ми мали щось схоже із гарантіями США для Японії, без включення Курильських островів, окупованих Росією. Тож якщо ми маємо політичну волю, ми можемо поширити статтю 5 так далеко, як ми хочемо, без територій (України), які тимчасово окуповані Росією», – сказав Столтенберг.
При цьому він зауважив, що певний час розглядав якийсь «проміжний» варіант для безпеки України, надання якогось статусу країни-кандидата на входження в Альянс. Але, за словами Столтенберга, наразі цей простір «посередині» між членством в НАТО і Росією є надто небезпечним для будь-якої країни, він є набагато більш небезпечним, ніж раніше.
«Я розумію, що навколо цього (членства України в НАТО) немає великого ентузіазму у столицях. Тоді існує вторинне рішення – озброїти українців «до зубів». Якщо ми щось і зробили невірно у 2014 році – це те, що ми не озброювали Україну з 2014 року по 2022 рік. Дозвольте мені нагадати, що у 2017-2018 роках точилася велика дискусія в НАТО і більшість кран-союзниць сказали «ні» поставкам летальної зброї для України, тому що це могло спровокувати Росію. І був президент Трамп, який ухвалив рішення доставити в Україну летальну зброю», – зазначив колишній генсек Альянсу.
Відповідаючи на запитання модератора про ймовірні дії нової адміністрації США, він зауважив, що треба дивитися, що ці офіційні особи говорять і роблять. За словами Столтенберга, є питання до деяких публічних оголошень, але саме президент Трамп заявив про намір досягати мир через силу.
«Він (Трамп) хоче угоду. Там де угода – мають бути важелі. Той важіль, який ми маємо, щоб вплинути на Росію, – це військова підтримка України. Єдиною та найбільш переконливою силою на цих переговорах є хоробрі українські солдати, а також зброя, яку ми їм надаємо. Тож якщо США продовжуватимуть надавати підтримку, якщо Європа виступить вперед і ми матимемо правові умови, щоб робити це тривалий час, тоді, я думаю, ми зможемо примусити Росію змінити свої розрахунки та прийняти мир, який буде справедливим та тривалим», – наголосив Столтенберг.
Він також прокоментував відмову України від ядерної зброї за Будапештським меморандумом 1994 року, підкресливши, що «саме ми маємо довести, що це рішення не було помилкою».
«Якщо Україна програє цю війну і ядерна Росія отримає контроль над (неядерною) Україною, тоді інші країни винесуть урок – потрібна ядерна зброя, щоб захистити себе, і відмова від неї є помилкою. Тож зараз це наше завдання – надати Україні достатньо зброї, щоб вона могла захистити себе від російської агресії», – підкреслив колишній керівник НАТО.
“Є абсолютно досяжним завершити війну цього року. Не в останню чергу тому, що Росія платить дуже високу ціну. Так, ситуація є важкою на полі бою. Так, Росія продовжує тиск і захоплює певні території. Але Росія також сплачує дуже високу ціну за це”, – сказав Столтенберг.
Він нагадав, що Україні вдалося звільнити 50% територій, які захопила РФ. Попри те, що економіку країни-агресора перевели на воєнні рейки, ситуація в її економіці, за словами Столтенберга, залишається важкою. Ідеться про високу інфляцію, відсоткову ставку Центробанку і брак робочої сили.
Колишній генсек НАТО припустив, що найшвидшим способом завершити війну є програш України. Натомість її потрібно закінчити так, щоб Україна перемогла як суверенна й незалежна держава в Європі, наголосив він. І, власне, в цьому Столтенберг вбачає головний виклик.
“Єдиний шлях, щоб примусити [нелегітимного російського президента Володимира] Путіна змінити такі розрахунки, – це надати зброю для України. Якщо ми хочемо досягти миру і хочемо досягти його швидко, то більше зброї маємо надати Україні й узяти на себе більше зобов’язань на тривалий час. Путін вірить, що він зможе нас “перечекати”. Якщо ми матимемо сильні й надійні зобов’язання на довгий час із підтримки України, війна завершиться швидше”, – заявив колишній генсек Альянсу.