Про це пише Rzeczpospolita.
У Польщі зростає кількість людей, які негативно ставляться до українських біженців. Такі результати показало дослідження “Соціальне сприйняття біженців з України, мігрантів і дій польської та української держав”, яке провели під керівництвом доктора Роберта Станішевського з Варшавського університету та Економіко-гуманітарного університету в Варшаві. Таке дослідження проводять вже восьмий раз з 2022 року.
82% опитаних підтримують можливість українських дітей ходити до школи, однак половина респондентів вважає, що українські діти мають вивчати польську програму, а от 40% підтримують програму з українською історією та мовою, які планує запровадити польський уряд з 2025 року, щоб заохотити дітей ходити у місцеві школи.
Ставлення поляків до українців погіршується
Аналіз відповідей на відкриті питання показує, що найчастіше полякам не подобається “вимогливість” українців, які начебто мають “претензії на соціальні виплати”, “бажання мати такі ж права як поляки”, або ж користуватися чимось безплатно. При цьому хтось з поляків також дорікає за “відсутність вдячності за допомогу”. Окрім того, дається в знаки різниця культур — доктор Станішевський зауважив, що все більше людей почали помічати відмінності між націями, опитані вказали на “східну ментальність та радянську культуру” українців, яка виявляється у відсутності турботи про загальне благо.
Скільки поляків готові допомагати українцям
Дослідження також показало, що лише 31% опитаних вважають, що Польща обов’язково має допомогти Україні (у січні 2023 року цей показник становив 62%). 43% зазначають, що допомагати можна, але за власним бажанням. 19% виступили проти, а от 72% респондентів відповіли, що попри війну з Росією, Польща має дбати насамперед про власні інтереси. 15% висловили протилежну думку.
За два роки зросла кількість респондентів, які вважають, що Польща не повинна надавати Україні додаткову підтримку — лише 7% дуже позитивно оцінюють відносини Польщі з президентом Володимиром Зеленським, а 18% однозначно негативно.
17% поляків погоджуються приймати біженців з України з можливістю поселення. Цей показник також впав вдвічі, адже у 2023 році так вважали лише 37%. 61% опитаних хочуть, щоб українці повернулися додому після того, як завершаться бойові дії. Лише 23% не проти, щоб українські біженці залишились у Польщі.
В цілому, якщо деякі показники опитувань зросли, є лише один пункт, який залишився без змін. 95% поляків вважають, що обсяг допомоги має бути зменшений. 62% виступають проти додаткових 800 злотих українським дітям. Варто зауважити, що з 2025 року ця допомога виплачуватиметься лише дітям, які навчатимуться у польських школах. Це означає, що майже 75 000 українських дітей можуть втратити допомогу.