Про це пише Bloomberg.
Рьосей Аказава повідомив, що провів відверту зустріч із представниками США, зокрема міністром фінансів Скоттом Бессентом, торговим представником Джемісоном Гріром та міністром торгівлі Говардом Латніком. Це були другі переговори у серії, і вони тривали понад дві години.
«Нам вдалося провести предметні обговорення щодо розширення двосторонньої торгівлі, нетарифних бар’єрів і співпраці у сфері економічної безпеки», — сказав Аказава журналістам у Вашингтоні після зустрічі. Він додав, що наступний раунд переговорів може відбутися з середини травня.
Згідно з повідомленням газети Nikkei, США запропонували зберегти чинні 25% мита на японські автомобілі, а також на сталь і алюміній. У відповідь Японія наполягала на комплексному підході до переговорів. Токіо запропонувало переглянути нетарифні бар’єри та розширити імпорт сільськогосподарської продукції зі США.
Особливе значення для Японії мають поступки у питанні автотарифів, оскільки галузі, пов’язані з автомобільним сектором, забезпечують роботою близько 8% населення країни. Водночас США прагнуть зосередити переговори на ширших «взаємних» митах, які мають набути чинності в липні.
Аказава зазначив, що знову наголосив на позиції Японії: митна політика президента США Дональда Трампа є «вкрай прикрою», і Токіо закликає до її перегляду.
Тим часом у п’ятницю з’явився новий аспект переговорів: міністр фінансів Японії Кацунобу Като натякнув, що Японія може використати свої величезні запаси американських державних облігацій як козир у перемовинах — хоча серйозність такого наміру лишається незрозумілою.
«Це дійсно є як варіант», — сказав Като у п’ятницю в ефірі програми на телеканалі TV Tokyo. — «Чи використаємо ми цю карту — це інше рішення».
Ця заява контрастує з позицією голови політичної ради правлячої партії Іцунорі Онодери, який у квітні запевнив, що Японія як союзник США не чинитиме навмисного тиску на американські держоблігації.
Немає жодних свідчень, що питання валютних резервів Японії обговорювалося під час переговорів Аказави у Вашингтоні. За його словами, учасники не торкалися питань валютної політики, національної безпеки або Китаю.
Аказава висловив сподівання, що пришвидшення переговорів дозволить Трампу та прем’єр-міністру Японії Шигеру Ішібі укласти угоду в червні.
«Це не просто питання швидкості, адже обидві сторони мають захищати свої національні інтереси, що потребуватиме часу», — зазначив Аказава. — «Існує ще багато питань, які потрібно вирішити перед укладенням остаточної угоди».
Очікується, що обидва лідери можуть провести зустріч на полях саміту G7 у Канаді в середині червня — до того, як набудуть чинності взаємні мита в липні.
Країни світу уважно стежать, як Японії вдасться домогтися пом’якшення мит, запроваджених Трампом для зменшення торговельного дефіциту США. За повідомленням Bloomberg, Індія минулого тижня погодила умови двосторонньої угоди, тоді як Бессент заявив, що США й Південна Корея можуть досягти «угоди про взаєморозуміння» вже цього тижня, хоча Сеул сумнівається в такій перспективі.
Аказава підкреслив, що угода зі США має бути пакетною.
Японія ризикує зазнати значних збитків від американської торговельної політики. З березня діє 25% мито на імпорт сталі та алюмінію зі США, а від початку цього місяця запроваджено аналогічне мито на автомобілі та базове мито в 10% на всі товари. Особливо болючими ці тарифи можуть стати для автомобільної галузі — хоча на початку тижня Трамп вжив заходів для пом’якшення їх впливу.
«Один японський автовиробник уже втрачає по $1 мільйону на годину», — сказав Аказава, не вдаючись у подробиці.
Захист інтересів Японії та робочих місць є критично важливим для Ішіби напередодні національних виборів у липні. Торік автомобілі та автозапчастини становили трохи більше третини експорту Японії до США — головного торговельного партнера країни. У той же час сільгоспвиробники стабільно підтримують правлячу Ліберально-демократичну партію в сільській місцевості.
«Автомобільна промисловість і сільське господарство — це ключові галузі, які забезпечують засоби до існування для багатьох людей», — сказав Аказава. — «Цілком природно, що деякі громадяни відчувають занепокоєння через японсько-американські переговори, і ми це розуміємо. Ми не маємо наміру вести переговори, які б завдавали шкоди нашим національним інтересам».