Про це на пресконференції у Варшаві заявила президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн.

“Наступного тижня Єврокомісія ухвалить два рішення щодо європейських фондів, які наразі заблоковані для Польщі. Ці рішення вивільнять для Польщі до 137 мільярдів євро”, – зазначила вона.

Фон дер Ляєн додала, що кошти надійдуть з плану відновлення ЄС, а також з фондів згуртованості.

Розблокування коштів стало можливим завдяки “плану дій”, представленому на початку цього тижня міністром юстиції Польщі Адамом Боднаром. Цей план спрямований на припинення тривалої суперечки щодо верховенства права між ЄС і Варшавою.

Фон дер Ляєн назвала план “потужною заявою” і привітала прагнення уряду Дональда Туска відновити незалежність судової влади.

“Це чітка дорожня карта для Польщі, і ваші зусилля є вирішальними”, – сказала вона, звертаючись до Туска.

Проблеми з верховенством права у Польщі

У Брюсселі з 2021 року  були “серйозно стривожені” тим, що польський уряд не виконує рішення Європейського суду в Люксембурзі. Ідеться, зокрема, про рішення щодо дисциплінарної палати Верховного суду Польщі.

Європейський суд постановив, що дисциплінарна палата ВС Польщі повинна тимчасово припинити діяльність, бо існують сумніви в її політичній незалежності. Однак палата продовжує працювати й ухвалювати рішення, цитує звіт інформагенція AFP, а “сумніви щодо незалежності та легітимності Конституційного суду Польщі досі не розвіяні”. КС Польщі за попереднього уряду визнав неконституційними рішення Євросуду щодо польської судової реформи.