Про це повідомляє The Guardian.

Європейська комісія офіційно запропонувала продовжити пільгові умови торгівлі для України, зокрема, призупиненням імпортних мит і квот ще на один рік. Це має на меті забезпечити підтримку економіки України в умовах війни.

Проте, щоб придушити протести аграріїв у Франції та інших країнах-членах ЄС, у пропозицію Єврокомісії було включено так званий “запобіжник”. Для чотирьох видів продукції з України (м’ясо птиці, яйця і цукор) передбачається механізм “екстреного гальмування”, щоб стабілізувати імпорт на рівні середніх обсягів у 2022-2023 роках. Це означає, що у разі перевищення обсягів імпорту будуть починати діяти імпортні тарифи.

Пропозицію Єврокомісії далі має розглянути Рада ЄС.

Що це означає для України

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що це означає, що українські підприємці зможуть і далі експортувати свою продукцію на європейські ринки без квот, мит і тарифів. Це дасть додаткові можливості для українського бізнесу та посилить стійкість економіки.

Шмигаль також сподівається, що вдасться прибрати односторонні заборони на імпорт української агропродукції з боку Польщі, Словаччини та Угорщини.

Що цьому передувало

Пільговий режим торгівлі з ЄС був введений після вторгнення Росії в Україну. У 2023 році Єврокомісія вводила обмеження на імпорт деяких сільськогосподарських товарів з України для сусідніх країн ЄС.

Болгарія, Польща, Румунія, Словаччина та Угорщина знову вимагають від Єврокомісії введення імпортних мит на українське зерно через нібито недобросовісну конкуренцію.