Про це повідомила пресслужба Міндовкілля.

Станом на 16 вересня 2024 року якість води в річці Десна на пунктах водозабору Києва залишається в межах норми. Міністерка довкілля Світлана Гринчук в ефірі телемарафону повідомила, що наразі між селами Літки та Рожни Київської області спостерігається каламутність води, забруднення фрагментарне, місцями зі значними розривами. Однак замору риби та інших водних біоресурсів немає.

Про що свідчать дослідження Міндовкілля

“Однак у місці водозабору міста Бровари було виявлено незначне підвищення хімічного споживання кисню — з 28,37 до 33,2 мг/дм³ при допустимій нормі 30 мг/дм³. Вміст розчиненого кисню також трохи знизився — з 6,22 до 5,4 мг/дм³, що залишається в межах норми”, — повідомили в міністерстві, додавши, що ризиків для водозабору немає.

Перевищень за вмістом пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук та важких металів не зафіксовано. Загибель риби не спостерігалася, проте вода набула темнішого відтінку. Перевищень за вмістом азоту амонійного, нітритів і хлоридів також не виявлено.

Міндовкілля запевняє, що очисні споруди Київводоканалу впораються з можливими забрудненнями. Єдиним можливим наслідком для споживачів може бути поява запаху, для усунення якого буде використане активоване вугілля у вигляді пилу.

На річці Сейм у Сумській області зафіксовано погіршення якості води у верхніх точках моніторингу до м. Мутин. У селі Чумакове рівень хімічного споживання кисню збільшився з 30 до 84,2 мгО/дм³ при нормі 30 мгО/дм³, також зріс вміст завислих речовин. Проте показник розчиненого кисню залишається в межах норми.

На Чернігівщині ситуація покращується. Якість води в річці Сейм зростає, проте рівень розчиненого кисню все ще залишається високим — 8,05-8,11 мг/дм³. Хімічне споживання кисню коливається в межах 28-30 мг/дм³. Показники азоту амонійного, загального заліза та марганцю знизились і не перевищують допустимих норм.

Дослідження води у річці Десні в Чернігівській області також свідчать про покращення її якості на всіх пунктах до міста Остер. У самому місті Остер хімічне споживання кисню перевищує норму в 1,1 раза, проте вміст розчиненого кисню зріс за добу з 5,8 до 7,05 мг/дм³. Перевищень за вмістом азоту амонійного, нітритів, фосфатів та хлоридів не зафіксовано.

Забруднення Десни та Сейму

28 серпня у затоці річки Десна на Київщині виявили небезпечні отруйні речовини. Вони стікали по течії з російського кордону. На засіданні Київської обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалили рішення заборонити купатися та ловити рибу в Десні.

30 серпня перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький розповів, що річку Сейм могли забруднити речовини, які потрапили з Росії. У Міндовкіллі вжили низку заходів, щоб забруднена вода не дісталася великих міст України, зокрема Києва.

13 вересня начальник Державної екологічної інспекції у Чернігівській області Сергій Жук повідомив, що потік небезпечних речовин у річку Сейм припинився і значно покращилися показники води.