Про це повідомив у соцмережі “X” кандидат юридичних наук та ексзаступник генпрокурора України, експерт національного і міжнародного кримінального права Гюндуз Мамедов.
«Надання зброї Україні саме по собі не робить ці держави стороною конфлікту. Відповідно до міжнародного права, керуючись логікою Статуту ООН та Декларації про принципи міжнародного права, державою-агресором чи стороною конфлікту є ті, хто надає свою територію для нападів, як це зробила Білорусь, або направляє військові контингенти, як Північна Корея. Україна ж має право захищатися, зокрема й вражаючи легітимні цілі на території супротивника», — заявив Мамедов.
У ЗМІ поширюється інформація про те, що Росія передала до Міжнародного кримінального суду так званий «контрмеморандум» — документ на 522 сторінках з понад десятьма тисячами сторінок додатків. Ці матеріали містять нібито докази «геноциду на Донбасі», в тому числі свідчення, нібито отримані під тортурами від українських військовополонених, — повідомив Гюндуз Мамедов.
«Це не нова тактика Кремля. З мого досвіду роботи над справами про міжнародні злочини можу сказати, що Росія традиційно бомбардує міжнародні органи, такі як ЄСПЛ або Міжнародний кримінальний суд великою кількістю документів, сподіваючись посіяти сумніви або затягнути процеси. Варто відзначити кілька важливих моментів. З одного боку, незалежність російської правової системи викликає великі сумніви. З іншого боку, суди повинні розглядати всі заяви про ймовірні злочини. Це необхідно для встановлення істини. У будь-якому випадку, потрібно дочекатися офіційного документа», — додав Мамедов.
Обмеження на зброю
“Захід, постачаючи зброю Києву, не повинен накладати обмеження на її використання”, сказав генсек НАТО Марк Рютте журналістам у Брюсселі. Він наголосив, що це загальноприйнята думка, яку вже озвучував Альянс. Однак Рютте наголосив, що кожен союзник сам ухвалює рішення щодо зброї, яку надає Україні.
Британський The Timesстверджує, що удари по об’єктах у глибині Росії навряд чи завершать війну, але вони можуть врятувати життя багатьох українців, ускладнивши Москві запуск ракет по містах. У радіусі дії американських ракет перебувають великі російські міста, як-от Воронеж, де розташована важлива військова авіабаза, та Новоросійськ з базою ВМС. Під загрозою можуть опинитися російські нафтопереробні заводи, фабрики та електростанції, що збільшить витрати Путіна на продовження війни.