Про це повідомляє The Economist, посилаючись на джерело в українському уряді.
За інформацією видання, початковий рамковий документ не буде потребувати ратифікації парламентом, тоді як інший потребуватиме.
Наразі багато що в угоді ще незрозуміло. Зокрема невідомо, як саме американська сторона буде контролювати новий фонд та якими будуть його механізми управління. В одному пункті йдеться про те, що США будуть контролювати “максимальну суму”, яка допустима відповідно до її законів. Водночас це може суперечити іншому пункту, який вказує на пропорційність інвестицій.
Крім того, у The Economist наголосили, що, швидше за все, угода буде набагато меншою за 500 млрд доларів “відступних”, які Трамп вимагав від України. Така сума є значно перебільшеною, адже військова та фінансова допомога США для України, за незалежними оцінками, становить понад 120 млрд доларів.
“У проєкті тексту вилучено всі найбільш суперечливі американські вимоги, які, за свідченнями офіційних осіб, часто сприймалися вороже. В одному випадку українцям дали “годину на підписання”, в іншому – лише шість хвилин. Наразі текст угоди зобов’язує обидві сторони створити спільний фонд для інвестицій в Україну. Очікується, що українці будуть вносити до фонду 50% доходів від майбутніх державних проєктів з видобутку ресурсів, включаючи мінерали, вуглеводні, нафту, газ та інфраструктуру, таку як LNG-термінали та порти“, – зазначили у матеріалі.
Водночас це не буде зачіпати поточні операції, такі як великі нафтогазові проєкти, що вже приносять значні суми до бюджету України.
У виданні додали, що така угода є дещо розмитою та більше теоретичною, адже справжні масштаби корисних копалин в Україні невідомі.
“Серйозної оцінки родовищ корисних копалин із застосуванням сучасних методів розвідки не проводилося. Значна частина корисних копалин знаходиться глибоко під землею або в концентраціях, які є надто низькими для рентабельного видобутку. Можливо, 40% металевих ресурсів знаходяться на окупованій Росією території”, – підкреслили у The Economist.
Крім того, в угоді немає деталей про переробні та збагачувальні потужності, а саме там, де буде створюватися реальна вартість. У виданні підсумували:
“Існує багато інших прогалин. Проте, домовившись про щось, Україна забезпечила Трампу результат, відійшла від краю прірви і виграла час. У світі, в якому вона несподівано опинилася, це дуже багато важить“.
Президент США Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський, ймовірно, прибуде до Вашингтона в п’ятницю, 28 лютого, для особистої зустрічі. За його словами, під час переговорів може бути підписана угода щодо видобутку корисних копалин.