Про це пише Financial Times.
Президент України заявив, що не бачить необхідності виправляти наслідки бурхливої сварки з Дональдом Трампом у Білому домі або розробляти план із порятунку стосунків із президентом США, хоча й знову висловив подяку американському народу.
«Ці відносини триватимуть, тому що це більше, ніж одномоментні відносини», — сказав Зеленський, виступаючи після зустрічі з більш ніж десятком європейських лідерів на саміті в Лондоні.
Трамп і його союзники заявили, що Київ має бути готовим до угоди про припинення вогню, і цю точку зору в неділю повторив лорд Пітер Мандельсон, посол Великої Британії у Вашингтоні.
Зеленський сказав, що недотримання Росією режиму припинення вогню на сході України після нападу в 2014 році переконало його в тому, що було б помилкою погоджуватися на припинення бойових дій без механізму примусу, підкріпленого військовою силою.
Українського лідера запитали про повідомлення французької газети Le Figaro про те, що Франція і Велика Британія запропонували «місячне перемир’я в повітрі, на морі та в енергетичній інфраструктурі», але він відмовився від коментарів.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що працюватиме над планами зі створення стабілізаційних сил в Україні за участю Франції та, можливо, інших країн, перш ніж представити їх Трампу в надії переконати його забезпечити підтримку США для будь-якої європейської місії.
Зеленський сказав, що заява Стармера — це «хороший сигнал», але багато деталей ще належить опрацювати.
«У нас буде робочий план дій і більш чітке бачення того, які гарантії безпеки можуть бути надані Україні. Для нас гарантії безпеки — це впевненість у тому, що те ж саме не станеться після того, як цей гарячий етап закінчиться», — сказав він.
Президент України сказав, що в нього не було прямого контакту з Трампом після суперечки в п’ятницю, але між офіційними особами був контакт, і він «готовий продовжувати діалог». За його словами, він готовий до того, що його міністри підпишуть спірну угоду про спільну експлуатацію надр України з урядом США, що він повинен був зробити в п’ятницю в Овальному кабінеті.
Зеленський також сказав, що важливо зустрітися з президентом віч-на-віч, тому що від адміністрації Трампа надходить занадто багато неоднозначних сигналів.
«Усі ці структури посилають одна одній сигнали. І я думаю, що було б простіше мати більше часу для прямого діалогу. Я не знаю їхньої тактики».
Президент України додав, що не хоче «сюрпризів» на переговорах зі США. Він зазначив, що відверта розмова з Трампом — це правильно, але розкритикував «абсолютно відкритий» формат п’ятничних переговорів, що відбувалися перед медіа.
Відповідаючи на запитання, як довго Україна зможе захищатися від повномасштабного вторгнення Росії без додаткової військової допомоги США, Зеленський сказав, що Київ «хотів би сподіватися на нову допомогу», як і на поставки, схвалені наприкінці каденції колишнього президента Джо Байдена.
«Припинення (військової допомоги) не вигідне нікому. Це буде допомога виключно Путіну», — сказав він.