Про це пише Bihus.Info

Розслідувачі проаналізували матеріали, що з’явилися в результаті роботи НАБУ. Правоохоронці кілька років прослуховували Комарницького та його соратників з київської влади. Тоді вдалося встановити, що у 2023-24 роках група на чолі з Комарницьким незаконно заволоділа та намагалася привласнити земельних ділянок на майже 100 млн грн.

“За даними слідства, ця група отримувала ділянки за так званою “туалетною схемою”, суть якої в тому, щоб приватизувати дрібний об’єкт нерухомості в Києві, а потім через голосування Київради отримати під ним неспівмірно велику земельну ділянку. Ця схема в місті практикується давно і відома всім, але в даному випадку вона видозмінилася, адже на більшості ділянок, про які йдеться, ніяких будівель взагалі не було”, – вказують журналісти.

Із прослуховувань стало відомо, що під шефством Комарницького існував проєкт “Торгівля”, який полягав в тому, щоб на постійній основі здійснювати пошук комерційно привабливих ділянок в Києві й виводити їх.

За це, як пишуть Bihus.Info, групу на чолі з Комарницьким у першу чергу їх цікавили “прохідні” ділянки біля станцій метро, транспортних розв’язок та поруч з багатоквартирними будинками. З діалогів випливає, що на деяких з них планували збудувати торгові центри, на ще одній – апарт-готель.

Групі вдалося незаконно заволодіти 6 ділянками: поруч зі ст. м. Контрактова, на Троєщині, на Нивках, землею неподалік від Голосіївського парку та двома біля ст. м. Житомирська.

Ще на одній ділянці поблизу метро Берестейська, за такою ж схемою, організації, попри спротив мешканців сусідніх будинків, вдалося побудувати торговий центр.

“Цікаво також, щоб під кожне “виведення” група створювала окрему компанію, власниками якої ставали або родичі самих учасників схеми, або ж підставні особи, які, втім, приводили до тих самих учасників. Серед прослуховувань, що опинилися в розпорядженні Bihus.Info, є численні розмови одного з “підставних” учасників, який юридично значився засновником кількох компаній, а фактично отримував від зацікавлених в схемі посадовців мізерні кошти в готівці”, – додали розслідувачі.

Нагадаємо, НАБУ і САП підозрюють Комарницького у створенні та керуванні злочинною організацією з метою заволодіння столичною землею. За версією слідства, учасники групи подавали заявки на отримання прав власності на землі для обслуговування фіктивних споруд, а посадовці КМДА та депутати Київради за хабарі сприяли ухваленню потрібних рішень.

НАБУ вважає, що за допомогою цієї схеми група незаконно заволоділа земельними ділянками на суму понад 11 млн грн і намагалася привласнити ще шість ділянок вартістю понад 83 млн грн.

Нагадаємо, 6 березня Нацполіція затримала трьох топпосадовців “Київзеленбуду”, які, за версією слідства, “планували отримати не менше 25 мільйонів гривень “відкатів” за виконані підрядниками роботи протягом 2024 року”. Головним фігурантом розслідування є Денис Комарницький — ексдепутат міськради (за часів Черновецького), який дає вказівки топпосадовцям щодо реалізації земельних схем у місті.

В лютому 2025 року НАБУ й САП викрили схему незаконного заволодіння столичними землями. Серед фігурантів: топпосадовці, депутати та керівники різних департаментів, які використовували “туалетну схему” — на ділянках реєстрували незначну нерухомість (або взагалі споруди, які не існують), що пізніше дозволяло отримати право власності на цей земельний відтинок. Загалом десятеро людей отримали підозру у справі, керівника злочинної організації, Дениса Комарницького, розшукували в Україні.

Журналісти Bihus.Info 10 березня оприлюднили першу частину оприлюднених НАБУ прослуховувань депутатів Київської міської ради, посадовців КМДА та інших осіб, що причетні до схем незаконного заволодіння столичною землею — “туалетних схем”.

12 березня “Українська правда” знайшла за кордоном Дениса Комарницького. За інформацією джерел УП в правоохоронних органах, на момент реалізації операції НАБУ і САП “Чисте місто” він перебував в Україні. Далі втік за кордон. І наразі оголошений у розшук українськими правоохоронцями. Комарницький перебуває в Австрії.

13 березня директор НАБУ Семен Кривонос  повідомив, що НАБУ оголосить Дениса Комарницького у міжнародний розшук. Раніше Кривонос повідомляв, що Комарницький переховується від слідства в Україні. До його пошуку, окрім НАБУ, залучені також працівники Служби безпеки України, Національної поліції, повідомлений особовий склад Державної прикордонної служби.

Як з’ясували журналісти УП, загалом втекти Комарницькому допомогли 4 людини з посвідченнями СБУ, два співробітники Департаменту стратегічних розслідувань Закарпатської області та один місцевий депутат. Камуфльований автомобіль для перевезення загиблих українських військових їхав попереду автівки, у якій колишній депутат Київської міської ради Денис Комарницький виїхав за кордон. У такий спосіб автомобіль здійснював розвідку, щоб ексдепутат зміг без перешкод втекти з України.