Про це повідомив віцепрем’єр-міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков.

«Дійшли згоди щодо поновлення реєстрації та інспектування суден, що прибувають під завантаження українським збіжжям», – написав він.

Кубраков зазначив, що з 10 квітня Росія припинила реєструвати новий флот на вхід до Чорного моря та відмовилась працювати за планами українських портів, що зробило неможливим складання інспекційних планів та фактично зупинило вхід нових суден у межах «зернової ініціативи».

За його словами, 17-18 квітня не було проведено жодної інспекції суден в Стамбулі й навіть не було складено інспекційного плану.

«18 квітня українська сторона запропонувала провести хоча б 2 інспекції вихідного та 2 інспекції вхідного флоту. Ця пропозиція була підтримана також турецькою стороною, але не була реалізована через позицію Росії», – пояснив міністр.

Він підкреслив, що такими вимогами регулювати діяльність українських портів шляхом визначення суден, які можуть брати участь в ініціативі, РФ порушила офіційні процедури Спільного координаційного центру та умови зернової угоди зокрема.

«Незважаючи, що інспекції суден будуть поновлені, продовжуємо робочі консультації з ООН та Туреччиною щодо шляхів забезпечення повноцінного виконання зернової угоди з дотримання зобов’язань всіх сторін та процедур СКЦ», – додав Кубраков.

Як відомо, з листопада 2022 року росіяни під різними приводами саботують та затягують час проведення інспекцій. Це вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.

А з квітня 2023 року російські представники СКЦ намагаються втрутитися в діяльність українських портів та експортерів шляхом нав’язування власних критеріїв визначення конкретних суден, що братимуть участь в ініціативі.

Фото: відкриті джерела