На що здатні американські крилаті ракети класу “повітря” – “земля”, йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.

Щойно стало відомо, що Україна отримає понад 60 винищувачів F16 – постало питання його озброєння. Бо саме цей аспект впливатиме на їх функціонал. Тому Україна передала Сполученим Штатам Америки список побажань по їх озброєнню. Серед всього там є далекобійні крилаті ракети, яких раніше не було.

AGM-158 JASSM – це високоточна американська крилата ракета класу «повітря-земля». Виготовляти їх у 2001 році розпочала компанія Lookheed Martin. А з 2003-го їх взяли на озброєння ВМС США, стоять там і досі.

«Ракета призначена для ураження особливо важливих об’єктів, причому застосовувати її можна поза зоною протиповітряної оборони цих об’єктів. Тобто дальність дозволяє високоточно її уразити за сотні кілометрів», – розповів авіаційний експерт Валерій Романенко.

Крилаті ракети AGM-158 JASSM призначені для знищення ворожих комплексів ППО, бункерів, будівель, легко броньованої техніки та мостів. Працюють за будь-яких метеоумов. Ракета AGM-158 JASSM важить понад одну тонну. З неї 450 кілограмів — бойова частина. Базова версія ракети має дальність польоту до 350 кілометрів, а у версії Jassm-ER 2010 року до 980.

«На ракету встановили, по-перше, новий більш економний двигун. На першому варіанті встановлено одноконтурний турбореактивний двигун, то модель Б отримала двоконтурний більш економний. Крім того, більші паливні баки. Вона трішки зросла. Її політна вага. А от дальність зросла мінімально у два з половиною рази», – розповідає Романенко.

Бойова частина – бетонобійна. Швидкість польоту AGM-158 JASSM коливається від 800 до 1000 кілометрів на годину. Коли ракета близька до цілі, її швидкість 300 метрів на секунду. Це дозволяє пробивати залізобетонні плити товщиною до 2 метрів, а ґрунт до 25. Похибка влучання до 3 метрів.

«Бойова частина в порівнянні з європейськими ракетами простіша, вона розрахована на пробивання кінетичною енергією. Вона виконана з вольфрамового сплаву у формі загостреної кулі, таку оболонку в якій знаходиться загальна вага 454 кілограми, а вибухівки в ній всього 9 кілограмів», – каже Романенко.

Маршрут польоту ракети корегують за допомогою системи супутникової навігації. Але на термінальній ділянці AGM-158 вмикає головку самонаведення. Канал передачі даних дозволяє визначати місце її розташування і статус під час польоту. На AGM-158 JASSM також застосовані технологія Стелс, що прориває ППО за завдяки польоту на малій висоті.

«Вона дає непомітність. Ця ракета вона найменша серед усіх подібних. Вона майже на метр коротше від усіх європейських ракет. Виконана з вуглецевих пластиків, що самі по собі відбивають, але погано радіо промені. Вона має спеціалізовану форму, щоб коли на неї попадає промінь радіолокатора, він відбивався на гору, в космос», – розповідає експерт.

Як її носії використовуються не тільки винищувачі F16, на пілони якого можна прикріпити дві ракети. Їх використовують із F18 та F-35 та навіть з транспортного літака. Вони і зараз продовжують виготовлятись серійно. Тому проблем з поповненням бути не повинно.

«Випущена була величезна кількість ракет. Починаючи з 2001 року і приблизно до 22 було випущено понад 5200 ракет. З них оця перша модель з дальність 370 кілометрів – понад 2700, а всі інші ракети це понад 2500 це вже були зі збільшеною дальністю», – каже Романенко.

З наступного року штати розпочнуть виробництво третьої моделі крилатої ракети Jassm HR з дальністю до 1900 кілометрів. Вартість однієї базової ракети починається від 1,5 мільйони доларів. Росіяни вже виють в ефірі центральних пропагандистських каналів. Адже на F16 можна встановити й інші далекобійні ракети, які в нас вже є.

«Storm Shadow і  Scalp можна встановлювати без жодних проблем на F16, ці ракети не потребують будь-якого управління, її потрібно лише скинути. Будь-який літак здатен підняти ці ракети, може їх нести і запускати», – розповів авіаційний експерт.