На чому будуть економити? І що з грошима фонду Охматдит, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

Крізь розбиті вікна в будівлю Охматдиту пробиваються промені сонця, вночі ж це двері для холоду і вологи, які руйнуватимуть приміщення зсередини. Виконувач обов’язків директора Охматдиту Олександр Урін каже, що скандал навколо тендеру з відновлення лікарні нашкодив чи не більше ніж сам ракетний обстріл.

«Зараз ми виконуємо першочергові протиаварійні заходи для того, щоб ця лікарня пережила зиму», – каже він.

Після російського удару по дитячій лікарні “Охматдит” 8 липня українці показали єдність і донатили на відновлення медзакладу. Звичайні люди, маленькі підприємства і великі компанії, благодійні фонди й міжнародні партнери перераховували гроші. Кошти на відновлення збирали на декілька рахунків:

1.Казначейський рахунок самої лікарні — туди надійшло 312 млн грн;
2.Банка Монобанку й United 24 зібрала понад 300 млн грн;
3.Третій рахунок благодійного фонду «Охматдит — Здорове дитинство», — 378 млн грн;

Ще окремо 100 мільйонів виділили з держбюджету.

Проблеми виникли з рахунком благодійного фонду Охматдит. Через назву, яка містить слово «ОХМАТДИТ» багато хто думає, що це частина самої лікарні. Насправді ні.

Фонд «ОХМАТДИТ ЗДОРОВЕ ДИТИНСТВО» був створений після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році і створили його аби швидко закривати потреби лікарні за кошти благодійників. Адже всі знають, яка тяганина з казначейськими рахунками. Але юридично Фонд ніколи не підпорядковувався лікарні. Це незалежна структура.

Саме фонд проводив скандальний приватний тендер у серпні, коли на відбудову нового корпусу мали витратити 307 мільйонів гривень. Тоді через резонанс в суспільстві тендер скасували. Нині Фонд й досі має на своїх рахунках близько 400 мільйонів гривень і запевняють, що готові витратити їх на відбудову лікарні. Але переказати гроші на казначейські рахунки самої лікарні Фонд досі відмовляється.

«Зараз перерахунку коштів не має, була декілька разів комунікація ради з відновлення Охматдиту з керівництвом Фонду, обговорювалися ці питання, поки рішення остаточного я не знаю», – каже Урін.

Нині Фондом займаються правоохоронці, а лікарня буде відновлюватися поки без тієї частини грошей, що лишились на рахунках фонду. Оскільки перша спроба дуже швидко провести закупівлю і почати будівництво завершилась гучним скандалам, наступні кроки лише згідно із законодавством, а це займе чимало часу.

«Ми очікуємо на остаточну документацію від «НДІпроєктреконструкція». Щонайменше 4 місяці буде витрачено на проєктні роботи, потім знову тендер . А це теж щонайменше 3 тижні, майже 4, що на перший тендер, що на інший, і тільки потім будуть виконуватися роботи», – пояснює Урін.

В середині жовтня успішно провели тендер на виконання протиаварійних робіт.

«Утеплюємо критичні місця там де потрібно зараз зашити інженерні мережі, водопостачання, пожежні і опалення, для того, щоб вони не були пошкоджені від низької температури», – розповів  Іван Щебетун, керівник компанії ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ, яка виграла тендер.

Тендер провели через «Prozorro». Очікувана вартість закупівлі становила понад 9,5 млн грн, переможець конкурсу запропонував виконати все за 7,5 млн грн.

«Те, що ми понизились на аукціоні принципове рішення було, що якщо ми зайдемо підпишемо договір на відновлення ми жодної гривні не заберемо прибутку, зробимо повністю по собівартості», – пояснює Щебетун.

Надання медичних послуг в пошкодженому корпусі лікарні продовжується і під час проведення ремонтних робіт.

«Приходить дуже багато пацієнтів, звісно, через трагедію 8 числа і через руйнування, яке воно спричинило, стало менше ліжок, на які ми можемо розраховувати, але, тим не менше, вони є і ми продовжуємо приймати хворих надавати їм допомогу», – розповіла  лікарка-інтернка, дитяча хірургиня відділення екстреної медичної допомоги Олена Говорова.

Кошти на виконання протиаварійних робіт виділив благодійний фонд «Таблеточки», вони обіцяють сплатити і за розробку проєкту реконструкції, без якого неможливо вийти на тендерні закупівлі. Поки ж в лікарні чекають на оцінку всіх пошкоджень, вона ще триває.

Наталія Бєлогурова