Про це йшлось в ефірі “КИЇВ24”.
Військові аналітики запевняють, що нинішня російсько-українська війна – це змагання артилерії та дронів. Більшість смертей та постраждалих саме від влучання артилерії. Її роботу скориговують дрони. І не обов’язково військові вони, чи цивільні. Аби його знешкодити, збивають зазвичай за допомогою ПТРК, або ж є ще один спосіб. Заблокувати отримання сигналу БПЛА за допомогою антидронової рушниці. В цьому Україні допомагає Литва.
Антидронові системи Sky Wiper розробила литовська компанія “НТ-Сервіс”. Вперше його представили у 2019 році. Основне його призначення – виведення з ладу малих та середніх безпілотників через блокування систем зв’язку. Таким пристроєм керує одна людина. Адже маса всього комплексу сягає 6 кг. І він простий у використанні. Рушниця повинна мати заряджену батарею, боєць визначає візуальну ціль і наводить на неї через оптичний приціл.
Після натиску на гачок, спрямовані антени від рушниці посилають імпульсний постріл. “Система Sky Wiper може порушити контроль БПЛА, що спричиняє його падіння. Також Sky Wiper можуть змусити БПЛА здійснити без контрольовану посадку. Багато залежить від того в якій саме модифікації цей дрон, наскільки він високотехнічний та високотехнологічний. Ві цього залежить і рівень знищення, падіння або посадка”, – роз’яснює Олександр Коваленко, військовий оглядач групи “Інформаційний спротив”.
Sky Wiper блокує сигнал на відстані до 5 кілометрів. Хоч така “рушниця” не зможе збити висотні середні та важкі дрони, але з невеликими апаратами справляється на всі 100%. Як раз саме такі російська армія використовує для розвідки та коригування вогню. Хоча багато чого залежить і від погодних умов.
Коли антидронова рушниця зробила свою роботу – ворожий дрон зависає у повітрі. Після чого йде на аварійну посадку. Коли військові його забирають, то можуть скачати карту польоту та дізнатися звідки його випустили, переглянути усі знімки. Або ж просто використати його для боротьби з ворогом.
Наші прикордонники розповіли як використовують такі антидронові рушниці на фронті. Російських дронів посадили чимало. Зокрема й через те, що найефективніше Sky Wiper працює в поєднанні з іншими приладами. Наприклад, з радіорозвідкомплексом «Дозор».
Одного заряду акумулятора Sky Wiper вистачає на годину роботи. Проте є можливість поставити додаткові і збільшити цим самим час роботи. Таку рушницю наші військові вперше використали ще у 2021 році на Донбасі. Близько 100 штук Sky Wiper передала нам Литва минулого літа і ще партію обіцяють надіслати невдовзі. Та росіяни відправляють стільки дронів, що наші волонтери закупляють їх додатково.
Андрій Стельмах