Про це йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
AIM 132 ASRAAM це британська керована ракета класу «повітря-повітря». У 80-их роках її почали розробляти спільно 4 країни Британія, Німеччина, Норвегія та Канада. Остаточно взяли на озброєння аж у 2002 році. Новими ракетами озброїли такі винищувачі як Єфрофайтер Тайфун та F/A 18. Ними британські військово-повітряні сили замінили ракети AIM-9 SIDEWINDER.
«Вона вже є таким похідним продуктом, тобто це не є тією базовою ракетою. Але вона звісно на основі напрацювань попередніх років. ЇЇ ключова задача – необхідно було створити легшу і дешевшу ракету більш сучасну», розповідає Богдан Долінце, авіаційний експерт.
Хоч це і ракета класу «повітря-повітря», але її використовують і як зенітну із землі, завдяки хорошій енергетичній потужності. При польоті вона набирає швидкість до 3 махів, це понад 3600-от кілометрів на годину. Якщо випускати з літака – дальність 25 кілометрів, а от з наземної пускової дальність скоротиться удвічі.
«З наземної системи ефективним буде ураження нешвидких цілей, наприклад гелікоптери, дрони. Якщо говорити про протидію літакам, то на жаль через невелику дальність самого наземного пуску і через необхідність супроводження цілі в повітряному просторі, то може бути ускладнена можливість знищення, наприклад, літаків», пояснив експерт.
Вага АІМ 132 – 88 кілограмів. Довжина майже 3 метри. Бойова частина – осколково-фугасна вагою в 10 кілограмів. На ціль наводиться за допомогою інфрачервоної головки наведення. А безпосередня детонація відбувається через контактний підривач або лазерний сенсор. В якості шасі британська вантажівка SupaCat. В якості пускової – пілон до якого кріплять ракети на ті ж винищувачі.
«Дуже цікаве рішення, що фактично там нічого нового не придумали. Просто взяли авіаційні пілони. Закріпили їх на наземну платформу. ЦеSupaCat. І фактично він дозволяє з наземної установки імітувати крило літака», – каже Долінце
На вантажівці встановлено два пілони. Поряд боєзапас ще із 4 ракет. AIM 132 має інерційну систему наведення. Це дає їй можливість маневрувати під час польоту до цілі.
На вантажівку також встановили малогабаритну радіолокаційну станцію ближнього радіуса дії, яка може засікти ворожу авіацію, до прикладу, той же російський Ка-52 “Алігатор” чи розвідувальний безпілотник. Цілком ймовірно, що такий легкий ЗРК може збивати і крилату ракету Калібр.
Вартість однієї ракети АІМ 120 ASRAAM в районі 250-ти тисяч доларів і надані Україні в рамках військової допомоги.