Як ігрова індустрія захоплювала світ, йшлося у сюжеті КИЇВ24.

У далекому 1961 році розробник із Массачусетського технологічного інституту Стів Рассел почав писати програму для нового на той час комп’ютера серії PDP. У програмі два космічні кораблі можуть маневрувати між зірок у невагомості та стріляти один в одного. Так у лютому 1962 року на світ з’явилася одна з перших відеоігор — «Spacewar!».

«Spacewar!» мала дуже великий вплив, оскільки вона популяризувалася у коледжах та університетах. І всі, хто цікавився комп’ютерами у 1960-х знав про неї. Врешті решт, вона стала користувацькою грою.

За більш ніж 60 років, ігрова індустрія розрослася до величезних масштабів. Ігрові корпорації тепер заробляють мільярди доларів. Наприклад, дохід розробників Sony Interactive Entertainment за минулий календарний рік становив майже 25 мільярдів доларів. На другому місці із результатом 16,3 мільярда ідуть Microsoft Gaming. Від них ледве відстає японська компанія Nintendo — 15,3 мільярда. Ігрові події, виставки та фестивалі збирають тисячі фанатів по всьому світу. А для більш реалістичного втілення персонажів в іграх, до роботи залучають і відомих голівудських акторів.

Українські розробники не відстають від світових тенденцій. На початку двотисячних, у часи популярності такого жанру, як стратегія, студія GSC Game World запам’яталася грою Козаки. У неї грали як вдома, так і в тогочасних комп’ютерних клубах. В Україні «Козаки» стали культовими.

У 2007-му ця ж студія випустила шутер від першої особи — «Сталкер: Тінь Чорнобиля». І про український геймдев, тобто розробку ігор, дізнався весь світ. Гра стрімко завоювала серця фанатів. По всьому світу продано понад 2 мільйони копій. Успіх першої гри має повторити продовження  «Сталкера». GSC випустять другу частину легендарної гри навесні наступного року.

В Україні є й інші відомі на весь світ ігри. Наприклад, серія ігор Метро від розробників 4A Games. Вона складається з трьох частин і має сумарно понад 16 мільйонів проданих копій.

Успіх ігор призвів до популярності кіберспорту — професійних змагань із комп’ютерних ігор. Українські команди у топі світового рейтингу. У 2011 році, Na’Vi виграла світовий турнір з гри Dota 2, виборовши один мільйон доларів за перше місце.

Гравці цього колективу неодноразово брали першість у світових турнірах з Counter-Strike. А зараз, «народжені перемагати», така повна назва команди, є однією із найбільш впізнаваних кіберспортивних команд у світі. Інша українська молода команда з Counter-Strike під назвою Монте також здобуває звитяги на престижних турнірах. На останньому Мейджорі, так називається головний чемпіонат світу з Counter-Strike, Монте увійшли до вісімки найкращих.

Розробники ігор та кіберспортсмени системно підтримують сили оборони. Дотичні до індустрії компанії та гравці влаштовують збори як для військових, так і на гуманітарні потреби. Цього року розробники Сталкера GSC спільно із Na’Vi та студією Maincast взяли участь у великому зборі для Сил Оборони на 100 мікроавтобусів, які щодня допомагають нашим захисникам на передовій. А команда Na’Vi долучилася до співпраці із державною програмою UNITED24.

Через повномасштабну війну, в Україні останні два роки не проводилися події, пов’язані з іграми, як Комік-Кон або кіберспортивні турніри. Та попри все, українська ігрова індустрія продовжує існувати й розвиватися, а в іграх від великих світових студій все частіше можна побачити українську локалізацію.

Олег Шульга