Про РПГ 76 Комар йшлося у військовому блозі Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
Українські військовослужбовці оприлюднили роботу польських ручних протитанкових гранатометів, які, до речі постачалися в армію ще до початку повномасштабної війни. Ми звикли говорити про великі Javelin і NLAW, але і ця зброя чудово себе показала і стала доволі популярною в наших збройних силах завдяки невеликій вазі та зручності в стрільбі на малих відстанях.
Цю зброю поляки розробили як легшу альтернативу РПГ-7. І дійсно новий гранатомет важить всього трохи більше 2 кілограмів, коли попередня версію понад 6 кілограмів. Втричі більше. Виробництво розпочалось у 1983 році. Такий компактний РПГ зручно використовувати при штурмі будівель і з автомобілів, того ж HMMWV.
«На відміну від РПГ-7 він має незначну вагу взагалі. Його вага трохи більше ніж 2 кілограми. І в цьому його основна характеристика, що його можна досить легко переносити 01:04 ++ 02:30 Тобто він тільки ззовні схожий на РПГ 7, але за своїм ударним потенціалом він трохи слабший», – розповідає Олександр Коваленко, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив».
Найефективніше РПГ-76 знищує легку бронетехніку. Пробиває до 260 міліметрів броні. А от якщо працювати по російських танках типу Т-72 чи Т-80, то потрібно стріляти по кормі. Найкраще влучити у моторно-трансмісійне відділення машини.
«Його можна використовувати проти, наприклад, броньованих автомобілів, проти буханок, проти будь-якого автомобільного транспорту, роти БМД можна використовувати, до речі, також. Бо там є багато таких місць, які він прошиває. І звісно проти живої сили, в міських боях», – каже Коваленко
РПГ використовує кумулятивну гранату калібру 68 міліметрів. Дальність стрільби – 150 метрів по рухомих цілях, 250 по нерухомих. Боєприпас летить зі швидкістю 145 метрів на секунду. У бойовій частині є інертний підривач моментальної дії.
Як пояснив експерт, сенс кумулятивного боєприпасу полягає у тому, що під час зіткнення безпосередньо з об’єктом, який треба знищити, він випускає кумулятивну струю, яка прошиває броню. У цьому і полягає його відмінність від осколково-фугасних.
Сам протитанковий гранатомет має алюмінієву пускову, яка одночасно є і транспортним контейнером для гранати. Пускова оснащена механічним прицілом. При розгортанні снаряд розблоковується і натягується пружина спускового механізму. Коли оператор натискає на спусковий гачок запускається ракетний двигун.
Скільки точно таких РПГ отримала Україна – невідомо. Але поляки активно допомагають озброєнням, тому кількість може йти на тисячі. До повномасштабного вторгнення росіян Польща мала у себе на складах близько 100 тисяч одиниць РПГ 76 “Комар”.