Про ракетний комплекс «Нептун» йшлося у випуску військового блогу Андрія Стельмаха на КИЇВ24.
Комплекс «Нептун» це новітня українська розробка. Її виготовленням займається конструкторське бюро «Луч» починаючи з 2010 року. Протикорабельна ракета Р-360 повинна знищувати кораблі водотоннажністю до 5 тисяч тонн. До речі, водотоннажність крейсера Москва була майже 11 з половиною тисяч тонн. А у 2018 на навчаннях ракета успішно вразила ціль за 100 кілометрів.
У 2020 році комплекс «Нептун» взяли на озброєння. А вже під час війни на базі протикорабельної створили ракету для враження наземних цілей.
«Попередня версія має дальність ураження 300 кілометрів, модифікована версія по нанесенню ударів по наземним цілям 400 кілометрів плюс відповідно змінено якісне корисне навантаження. Наразі це 350 кілограмів, для порівняння у проти корабельної версії ракети корисне навантаження було 150 кілограмів», – розповідає експерт Дмитро Снегирьов.
Сам комплекс «Нептун» повинен знаходитись не далі ніж 25 кілометрів від берегової лінії і складається з пускової установки, машини для заряджання, транспортної машини та мобільного командного пункту. Для розгортання комплексу потрібно 15 хвилин. А перезаряджання займає до 8 хвилин.
Керування комплексом здійснюється з рухомого командного пункту РКП-360. В ньому знаходиться робоче місце командира дивізіону. Він отримує всі дані про цілі через цифрову систему управління військами, яка через захищений супутниковий зв’язок передає інформацію про тип цілі, точні координати та швидкість. Вже опрацьовані дані передаються з командного пункту в кожну ракету. ЇЇ пам’ять записує бойове завдання, маршрут польоту і характеристики цілі. Лише після цього дається команда запуск.
«Та програма над якою працювали протягом останніх пів року. Основною перепоною була проблема виготовлення певних чипів, і наразі цю проблему змогли вирішити. Те що ми спостерігаємо це яскраве підтвердження. Система наведення в модифікованій версії поєднує GPS-навігацію і інфрачервону головку самонаведення», – розповідає експерт.
Головка самонаведення захоплює ціль на відстані 50 кілометрів. В одному комплексі є 6 пускових установок по 4 ракети в кожній. Вони дають можливість залпу 24 крилатих ракет по різних цілях. Інтервал між пусками від 3 до 5 секунд. Довжина ракети з прискорювачем понад 5 метрів. Стартова маса 870 кілограм, з якої 150 – бойова частина, а в новій сухопутній версії БЧ вже 350 кілограмів. Вона складається з осколково-фугасних елементів проникаючого типу а детонація відбувається через неконтактні підривачі. Швидкість польоту ракети досягає 900 кілометрів на годину.
«Ця ракета обертається з частотою від 8 до 15 обертів на секунду. Якщо хтось знає, коли віджимається білизна у пральній машинці, то там є 800 або 1000 обертів. Так ось 800 обертів це наші показники, які ми розвиваємо у повітрі», – розказав Олег Коростельов, генеральний директор КБ «ЛУЧ».
Більш того Нептун важко виявити ворожим РЛС. І це показує досвід Крейсера «Москва» та протиповітряної оборони аеродрому Саки. Ракета летить на наднизьких висотах, над гребенем хвиль, це якихось 3-5 метрів. І ворожа радіолокація, якщо в якомусь квадраті її і побачить, то ненадовго.
«Протикорабельна ракета це складна зброя і вона є дуже ефективною. Чому, тому що її ефективна площа розсіювання вона є дуже маленькою і навіть сучасні засоби розвідки, які є на озброєнні нашого противника, у російської федерації, в них будуть серйозні труднощі для того, щоб цю ракету помітити», – розповів Вадим Шкребій, командир батареї.
Після пуску, за потреби, можна перезарядити установку за допомогою транспортно-заряджальної машини ТЗМ-360. Вона додатково підвозить чотири контейнери з ракетами. Спеціальний маніпулятор знімає відстріляний контейнер і замінює його на новий. Тільки від думки про цей ракетний комплекс у росіян запалало ще у 2019.
У квітні 2022 року завдяки комплексу «Нептун» вдалось знищити крейсер «Москва». Тоді він знаходився не дуже далеко від українських берегів. А відео символічного пуску через рік навіть розмістили в мережі. Ушкодження несумісні з подальшою експлуатацією крейсер отримав через детонацію власних боєкомплектів, після того, як по ньому прилетів Нептун.
((04:10 ані Москва, ані Адмірал Ессен не змогли протидіяти українським засобам ураження. Варто говорити про те, що під час удару по Москві, росіяни залучили системи радіоелектронної боротьби, хоча у них було 64 пускові установки під корабельну версію С-300. І відповідно 4 пускові установки ЗРК ОСА МА.
Тепер Нептун кошмарить росіян не лише в морі, а й на суші.