Як створюють нову усмішку військовим, йшлося у сюжеті КИЇВ24.
Пацієнт поліклініки військовий Олександр захищає Україну з 2014 року, каже, на передовій ніде лікувати зуби, а вони псуються швидко. Рятують лише знеболювальні та тимчасова допомога в прифронтових медзакладах.
«В мене випадав зуб і я його їздив по прифронтових лікарнях по три рази вставляв, він три рази випадав, поки не приїхав сюди через якийсь час і мені його нормально вставили», – розповів він.
Національний медичний університет імені Богомольця — один із 77 закладів, який доєднався до пілотного проєкту із зубопротезування. Військовослужбовці, учасники бойових дій та люди, що отримали інвалідність у наслідок війни, можуть отримати таку послугу безоплатно.
«Так співпало, що я на лікуванні після поранення, заїхав полікувати зуби і попав навіть на протезування. Тому що от спеціально виїхати там із зони бойових дій на протезування, на жаль, зараз не реально», – каже військовий.
Скористатися програмою від МОЗ просто. Потрібно прийти до місця надання цієї послуги із паспортом, ідентифікаційним кодом та документом, що підтверджує статус військового. Далі — направлення в оглядовий кабінет, перевірка стану зубів, встановлення діагнозу. Ці медичні кроки дозволяють розпочати протезування.
«Пацієнт направляється до ортопеда-стоматолога, де визначається план лікування. Після визначення плану лікування, вибору конструкції пацієнт направляється за необхідності в терапевтичне відділення для підготовки порожнини рота під протезування», – пояснила медична директорка СМЦ НМУ ім. О.О.Богомольця, кандидатка медичних наук Діана Шпак.
У кріслі стоматолога-ортопеда військовий озвучує свої проблеми та побажання.
«Перший запит — це біль. Друге питання — немає чим жувати. Отак як мені кажуть. І… ну дехто може звернути увагу, що “мені не подобається посмішка”. Це коли є якісь проблеми фронтальної ділянки», – розповіла стоматологиня Олена Гуткова.
Гуткова, яка прийняла перших бійців у своєму кабінеті ще в червні 2014, запевняє, що хронічний стрес, недоїдання, недосипання, вода неналежної якості — це головні причини псування зубів в українських захисників. А ще, є травми.
«Під час контузії, коли там якийсь прильот, чи якась вибухова хвиля, як вони мені кажуть, “от як клацнуть, а потім взяв і виплюнув. Ну тобто вони руйнують як коронки, які вже були в роті, так і свої зуби, які начебто були здорові», – пояснила вона.
Уже на етапі виготовлення протеза враховуються індивідуальні особливості здорових зубів і ротової порожнини. Ретельно підбирають форму, розмір, колір.
«Ми підбираємо саме той розмір, який потрібен пацієнту, і той колір. Наприклад, якщо у пацієнта присутні свої зуби, то ми підбираємо під його природний колір. Підбираємо і форму, і встановлюємо на бюгельний протез, і закінчуємо роботу», – пояснює зубний технік Сергій Меліхов.
Послугами пілотного проєкту, який запрацював із квітня, уже скористувалися 210 військовослужбовців і ветеранів. Загалом у програму закладено 750 мільйонів гривень, це майже 15 тисяч на одного пацієнта.
«Оскільки наш пацієнт, ми бачимо його ID, і де б він не лікувався, він має свій ID, з цим ID він усюди проходить. То вартість, загальна вартість на одного пацієнта по ID рахується саме в цьому кошторисі», – розповіла заступниця голови НСЗУ Ірина Недашкевич.
Місяць роботи показав, що запит на послугу великий. Є потреба не лише в протезуванні, а й лікуванні. Тому МОЗ підготувало ще одну програму для військових, повідомив заступник міністра охорони здоров’я Сергій Дубров.
«І ми розширимо пакет стоматологічної допомоги, який включатиме лікування в обсязі майже 25 тисяч. протезування – 14 тисяч. Один раз на рік один пацієнт зможе користуватися послугою», – сказав він.
Завдяки такій програмі українські захисники відчувають підтримку від держави, діляться своїми емоціями зі стоматологами і не бояться усміхатися.
Пілотна програма поки розрахована на рік. Нові медзаклади дають запити, щоб долучитися до неї, тому військові мають час і можливість, щоб отримати здорові зуби.
Ірина Коваленко