Про це для “Еспресо.Захід” повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

За його словами, громадам мали дати свободу вибору раніше, ухваливши відповідну постанову Кабінету міністрів України, бо лише після ухвалення цього документа можна прийняти рішення щодо початку та завершення навчального року і канікул.

“Якщо умовно сьогодні вийде така постанова Кабінету Міністрів України, то розпочати навчальний рік раніше мало реально, оскільки є обмеження в часі щодо підготовки до навчання та певні причини, які не дозволяють це зробити: у частині шкіл йдуть ремонти, педагоги та батьки у відпустках, діти на оздоровленні”, – пояснив освітній омбудсмен.

Крім того, Горбачов зазначає – до навчання не зможуть приєднатись усі діти, якщо воно навіть буде організовано раніше. Бо не всі батьки можуть приводити дитину з 19 серпня до школи.

“Для організації освітнього процесу у серпні необхідно завчасно проводити опитування серед батьків. А це вже робити запізно”, – йдеться у відповіді для “Еспресо.Захід”.

Також Сергій Горбачов зазначає, що викликати освітян із відпустки заборонено законами. Переважна більшість педагогів мають відпустку 56 днів, і у чималої кількості вчителів вона триває до кінця серпня.

“Згідно зі статтею 79 Кодексу законів про працю України відкликати із відпустки можна лише: для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного; усунення їх наслідків; для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування; майна підприємства, установи, організації; згода працівника”, – пояснив освітній омбудсмен.

Тож, більш ранній початок навчального року під ці причини не підпадає, якщо лише не оформити все по добровільній згоді усіх працівників навчальних закладів.

“Тобто відкликати раніше з відпустки означає порушити трудове законодавство, а тоді можливі скарги, перевірки, суди тощо”, — підсумував Сергій Горбачов.

Нагадаємо, що міністр освіти й науки України Оксен Лісовий сказав, що в зимовий період навчання у школах може починатися з 10-ї години ранку. Міністр зазначає, що є два підходи до проведення навчального процесу: праця над графіками навчання та забезпечення технічними засобами заклади освіти.

Наразі, близько 30% закладів забезпечені генерацією, але вона різна.