Про це розповіла в ефірі КИЇВ24 юристка у галузі медичного права, доцентка, міністерка охорони здоров’я України 2019-2020 рр. Зоряна Скалецька.
Сьогодні законопроєктом передбачено, що такі комісії будуть створені у закладах, де є всі фахівці. Це означає, що досить просто можна буде отримати додаткове обстеження. Плюс, це буде лише частина висновку, яка буде стосуватися безпосередніх функціональних можливостей особи щодо повсякденного життя. Якщо ми говоримо щодо якихось інших потреб із соціального характеру, це будуть приймати інші міністерства зі своїми порядками.
За її словами, це буде лише вузька частина того, що раніше ухвалювала МСЕК. Також Скалецька підсумувала, що з рішень РНБО і указу президента можна дійти висновку, що очікувати на ухвалення такого рішення можна буде до кінця листопада. А вже протягом грудня провести ліквідацію усіх МСЕК і натомість створити такі комісії у кластерних закладах по всій Україні.
Для їхнього створення достатньо буде фактично кількох адміністративних наказів і не треба буде жодних інших структур. Процедуру запустити можна так, щоб із січня вона вже запрацювала безпосередньо в лікарнях, разом навіть з усією електронною системою. Усі заклади охорони здоров’я, кластерні, на сьогодні, які дають допомогу, вже працюють в електронній системі охорони здоров’я.
Зазначимо, 22 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав указ, відповідно до якого медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) припинять роботу до 31 грудня.
Він ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони (РНБО):
- протягом трьох місяців перевірятимуть рішення щодо встановлення інвалідності для посадовців, а необґрунтовані — переглянуть;
- за два тижні створять план цифровізації процесів МСЕК;
- протягом тижня проведуть аудит пенсійних виплат по інвалідності для держслужбовців;
- переглянуть механізм нарахувань пенсій для посадовців, щоб зробити систему прозорішою.
Нагадаємо, 22 жовтня президент України Володимир Зеленський провів засідання РНБО щодо ситуації з МСЕК і зловживаннями посадовців з отриманням інвалідності. Він розповів, що указом затвердив рішення, які визначила РНБО. За словами президента, вони мають повернути справедливість.
Крім того, 22 жовтня 2024 року генеральний прокурор України Андрій Костін написав заяву на звільнення з посади. За словами Костіна, зараз на всіх рівнях в державі тривають перевірки, розслідуються кримінальні провадження. Він додав, що багато «ганебних фактів зловживань» було встановлено і в системі органів прокуратури України.