Про це йдеться у заяві Британії, яка відіграє провідну роль у цьому форматі.
У рамках операції Nordic Warden, яку фактично запустили ще минулого тижня, будуть відстежувати дані з низки джерел та – використовуючи у тому числі інструменти штучного інтелекту – вираховувати ризики, які може становити те чи інше судно, що прямує через певну зону.
Ключовим приводом для запуску інструменту стало пошкодження підводної ЛЕП Estlink-2 і кількох підводних кабелів зв’язку у Фінській затоці 25 грудня 2024 року. Ця діяльність стане доповненням до заходів на національному рівні та у рамках НАТО.
Особливу увагу приділяють танкерам, які зараховують до “тіньового флоту” Росії.
“Конкретні судна, які вважаються належними до російського “тіньового флоту”, внесені у систему, щоб за ними можна було пильно стежити, коли вони входять у ключові зони інтересу. Якщо встановлено, що є потенційні ризики, система буде відстежувати підозріле судно у реальному часі й одразу видавати попередження, про яке дізнаються країни JEF та союзники у НАТО”, – йдеться в оголошенні.
Під посиленим моніторингом будуть 22 ключові зони, серед яких – Ла-Манш, Північне море, протока Каттегат біля берегів Данії та інші місця у Балтійському морі.
“Операція Nordic Warden допоможе захиститися і від умисних диверсій, і від випадків кричущої недбалості, які, як ми бачили, можуть призводити до пошкодження підводних кабелів”, – зазначив британський міністр оборони Джон Гілі.
До Об’єднаного експедиційного корпусу входять Британія, Нідерланди, Данія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія та Литва.
Нагадаємо, за останні дні на Балтиці були пошкоджені кілька підводних кабелів звʼязку.
Фінська влада, яка розслідує пошкодження підводних кабелів, виявила на морському дні сліди, які, ймовірно, лишив якір нафтового танкера Eagle S, що належить до російського тіньового флоту і допомагає Москві обходити обмеження цін на нафту. На танкері виявили засоби для прослуховування та спостереження за військово-морською та авіаційною діяльністю НАТО.
Президент Фінляндії Александр Стубб у п’ятницю, 27 грудня, заявив, що обговорив із союзниками захист підводної інфраструктури. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте оголосив, що Альянс збільшить військову присутність у Балтійському морі.