Президент Фінляндії Александр Стубб у п’ятницю, 27 грудня, заявив, що обговорив із союзниками захист підводної інфраструктури. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте оголосив, що Альянс збільшить військову присутність у Балтійському морі.
Про це пише Yle.
За словами Стубба, на спільному засіданні уряду Фінляндії та комісії із зовнішньої політики й політики безпеки обговорювалися питання пошкодження кабелів у Фінській затоці. Ключові міжнародні союзники поінформовані про перебіг розслідування.
Стубб, зокрема, поговорив із Рютте, а також із президентом Естонії Аларом Карісом.
Президент Фінляндії додав, що країна відреагує на пошкодження кабелів кількома заходами. Зокрема, один із заходів стосується тіньового флоту РФ — Стубб нагадав про нещодавні домовленості, згідно з якими 12 європейських країн погодилися стримувати російський тіньовий флот.
Другий захід пов’язаний із міжнародним морським правом.
«Ми намагаємося знайти рішення, що ґрунтуються на міжнародному морському праві», — пояснив Стубб.
Третій захід пов’язаний із НАТО.
«Ми домовилися з Естонією, що хочемо присутності НАТО, особливо в районі критично важливих об’єктів інфраструктури, і на цей запит вже дано відповідь», — розповів президент Фінляндії.
Своєю чергою Рютте оголосив, що Альянс збільшить присутність у Балтійському морі.
«Я говорив з Александром Стуббом про розслідування можливої диверсії проти підводного кабелю, яке ведеться під керівництвом Фінляндії. Я висловив свою повну солідарність і підтримку», — заявив генсек НАТО.
Нагадаємо, що судно Eagle S, яке підозрюють у причетності до обриву кабелю між Фінляндією та Естонією, належить до російського тіньового флоту і допомагає Москві обходити обмеження цін на нафту.
Нагадаємо, пообіді 25 грудня в Балтійському морі обірвався підводний електрокабель, що зʼєднує Фінляндію та Естонію. Фінська поліція припускає, що до цього причетне судно Eagle S, яке прямувало з Росії до Єгипту. Воно суттєво сповільнилося в той час, коли стався обрив кабелю. Припускають, що кабель обірвався через якір, який судно волокло морським дном. Eagle S належить до російського тіньового флоту, хоч володіє ним компанія Caravella з Обʼєднаних Арабських Еміратів. Судну приблизно 20 років і воно в поганому стані, що загрожує безпеці та екології.
Загалом між Естонією та Фінляндією зафіксували збої ще у трьох морських кабелях звʼязку. За інформацією компаній-власниць, перебої суттєво не впливають на звʼязок між країнами. Пошкодження вже ремонтують та зʼясовують причини. Наразі причина перебоїв невідома.
Із середини листопада між різними країнами обриваються морські кабелі звʼязку. У Фінляндії та Естонії це теж не перший випадок.