Про це з посиланням на канцелярію прем’єр-міністра повідомляють польські медіа (Bankier.pl, Money.pl та інші).
Документ передбачає, що компанія Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) у 2025-2030 роках отримає 60,2 млрд злотих ($14,7 млрд) на підтримку інвестицій в атомні електростанції.
Підтримку буде надано у вигляді збільшення статутного капіталу PEJ коштом грошового вкладу. Також можливе збільшення статутного капіталу шляхом внесення негрошового вкладу – казначейських цінних паперів.
Польща планує завершити проєкт у 2036 році, щоб замінити вугільні електростанції, що старіють, і зберегти стабільне постачання у свою енергосистему. Новий акціонерний капітал складе 30% фінансування станції, а решта надійде у вигляді боргу від Експортно-імпортного банку США та інших фінансових установ, пише Bloomberg.
Рішення ухвалене в той час, коли Європейська комісія вивчає пропозицію Польщі про державну допомогу проєкту, яка, крім вливань капіталу, містить контракт на різницю цін на електроенергію із заводу та державні гарантії щодо боргу PEJ.
Реалізацію проєкту першої польської АЕС повинен схвалити Євросоюз. Виконавчий орган ЄС заявив минулого місяця, що у нього “є сумніви на цьому етапі щодо того, чи повністю цей захід відповідає правилам ЄС щодо державної допомоги”.
Войцех Врохна, урядовець, який відповідає за критичну інфраструктуру, сказав, що переговори з ЄС можуть зайняти понад рік, і після цього країна планує підписати остаточну угоду з консорціумом американських компаній Westinghouse та Bechtel.
Перший енергоблок планують завершити до 2035 року, а подавати електроенергію в національну мережу – у 2036 році після року випробувань.
Нагадаємо, що Росія будує 10 енергоблоків у Бангладеш, Китаї, Єгипті, Індії, Ірані та Туреччині. Таким чином вона хоче поширити свій глобальний вплив.