Про це пише агентство Reuters із посиланням на чотири джерела в п’ятницю, 7 лютого.

В африканському бюро залишать тільки 12 співробітників, а в азіатському — вісім.

«Це обурливо», — заявив Дж. Брайан Етвуд, який обіймав посаду глави USAID понад шість років, додавши, що масове звільнення співробітників фактично знищить агентство, яке допомогло врятувати від смерті десятки мільйонів людей по всьому світу. Він вважає, що через масштабні звільнення і скорочення роботи агентства «багато людей не виживуть».

Джерела, знайомі з подіями в агентстві, повідомили, що деякі працівники вже почали отримувати повідомлення про звільнення. На сайті USAID ідеться про те, що з 7 лютого «увесь персонал USAID, найнятий безпосередньо, буде відправлено в адміністративну відпустку по всьому світу, за винятком персоналу, відповідального за критично важливі функції, основне керівництво та спеціально призначені програми».

Державний департамент США не відповів на запит журналістів про коментар.

За даними Дослідницької служби Конгресу США (CRS), USAID надало роботу більш ніж 10 000 людям по всьому світу, дві третини з них — за межами США. У 2023 фінансовому році агентство управляло більш ніж $40 млрд.

USAID надало допомогу приблизно 130 країнам 2023 року, головними одержувачами стали Україна, за нею — Ефіопія, Йорданія, Демократична Республіка Конго, Сомалі, Ємен та Афганістан.

Нагадаємо, понад сто організацій в Україні залишилися без фінансування після заморозки програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У 2024 році USAID виділила Україні $522 млн на відновлення об’єктів, зруйнованих обстрілами, та забезпечення державних послуг. Загалом агентство направило Києву $22,9 млрд, які використовувалися на виплату зарплат держслужбовцям, надання критично важливих послуг та допомогу переселенцям.

Тепер усі ці кошти та проєкти заморожені щонайменше на 90 днів — на період перегляду програм. Спроби USAID у Києві зберегти фінансування ключових ініціатив не мали успіху, а чиновники у Вашингтоні відхилили запити на винятки для критично важливих проєктів.

Зупинка цивільних програм уже призвела до закриття гарячих ліній підтримки ветеранів, скорочення виробничого бюджету незалежних медіа та зриву гуманітарних ініціатив у регіонах, що постраждали від війни, а в Українському Гельсінському союзі з прав людини повністю зупинено проєкти з моніторингу воєнних злочинів та подання справ до Європейського суду з прав людини.