Про це на своєму ютуб-каналі розповів нардеп Андрій Жупанин.
“З болгарською стороною все ще йдуть перемовини. Болгари, вони поки що не підписують угоду. Я так розумію, що угода вже на якомусь етапі, але вони не спішать її підписувати. І одна з причин начебто полягає в тому, що болгари сіли і подумали: а давайте, може, ціну переглянемо”, – розповів Жупанин, посилаючись на розмову з керівництвом Енергоатому.
Друга причина затримки полягає в тому, що Енергоатом просить розтермінувати платіж, аргументуючи це тим, що не все обладнання потрібне одразу.
“Ціна ще фінально не погоджена, умови розтермінування фінально ще не погоджені”, – підсумував він.
Видання Енергореформа пише, що глава Енергоатому Петро Котін на запитання про актуальну ціну закупівлі 9 квітня відповів так: “Болгарська сторона щороку проводить переоцінку цього обладнання. Їхній парламент окреслив суму, яка не може бути меншою ніж $600 млн. Наша позиція проста: ми пропонуємо, щоб була проведена оцінка цього обладнання незалежним аудитором, який входить в четвірку найбільших і найкращих. Це забезпечить максимальну прозорість і об’єктивність”.
Нагадаємо, у 2006 році “Росатом” виграв міжнародний тендер на будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 на АЕС “Белене” у Болгарії, але через три роки проєкт було зупинено. У 2012 році Болгарія взагалі відмовилась від будівництва станції й тепер готова продати реактори Україні.
13 березня президент Володимир Зеленський підписав закон, що дозволяє НАЕК “Енергоатом” укласти договір з болгарською НЕК “ЕАД” на придбання корпусів ядерних реакторів, необхідних для будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції.
Зеленський наголосив, що після добудови енергоблоків ХАЕС Україна матиме додаткові 2 гігавати електроенергії, які потрібні, щоб не залежати від імпорту в критичні періоди.
Хмельницька АЕС розташована на заході України на кордоні трьох областей: Хмельницької, Рівненської та Тернопільської. Її почали будувати в 1981 році, і зараз вона має два реактори. Перший запустили у 1987 році, другий – у 2004-му. Обидва енергоблоки мають реактори типу ВВЕР-1000, сумарна потужність – 2000 МВт. За проєктом, станція мала бути чотириблоковою, але третій і четвертий енергоблоки побудували тільки частково.
Енергоатом хоче завершити будівництво двох енергоблоків ВВЕР-1000 і побудувати два потужніші енергоблоки за американською технологією AP1000, які зможуть видавати до 1200 МВт. Якщо ці плани будуть реалізовані, загальна потужність Хмельницької АЕС перевищить 6000 МВт, вона стане найбільшою в Європі.