Про це заявив президент Європейської ради Антоніу Кошта.

ЄС планує оприлюднити свій план відмови від закупівель російських нафти і газу 6 травня через повномасштабну війну РФ проти України.

“Це створює простір на ринку для імпорту від інших постачальників, що означає нові можливості для США”, – наголосив Кошта.

Обговорення публікації плану ЄС відбувається на тлі перемовин про можливе врегулювання торговельних суперечок між США та ЄС. Президент США Дональд Трамп раніше неодноразово закликав Європу купувати більше американських енергоресурсів, щоб уникнути тарифів.

Наразі США є третім за обсягами постачальником газу для ЄС.

Хоча торгові переговори з США веде Єврокомісія, рішення про укладання нових контрактів на постачання ЗПГ ухвалюють самі компанії – залежно від ринкових умов та цін. Частина з них досі має довгострокові угоди з російськими постачальниками.

“Європейська комісія чітко сигналізує, що американський ринок може запропонувати привабливі ціни, а отже – є сенс диверсифікувати постачання”, – додав Кошта.

За даними Bloomberg, новий план ЄС також передбачає юридичні інструменти для європейських компаній, які дозволять розірвати довгострокові контракти з Росією. Серед них – можливе запровадження квот або тарифів на імпорт газу на рівні ЄС.

Проте санкції проти імпорту російського газу, які дозволили б офіційно припинити постачання за форс-мажорними обставинами, не виносяться на голосування через відсутність підтримки з боку деяких країн, зокрема Угорщини та Словаччини.

Водночас торговельні обмеження можуть бути ухвалені кваліфікованою більшістю.