Про це передає Reuters.

Партія премʼєр-міністра Віктора Орбана «Фідес» подала законопроєкт минулого тижня. Він передбачає визначення переліку організацій, які отримують іноземне фінансування, й обмеження або навіть зупинку їхньої діяльності, якщо уряд вирішить, що вони загрожують Угорщині та її культурі.

Угорські медіа, аналітичні центри й правозахисники розкритикували законопроєкт, стверджуючи, що він покликаний придушити політичне інакомислення. Люди виходили на вуличні протести.

Підписанти петиції з новинних агентств Європи, серед яких Guardian, Liberation, Gazeta Wyborcza, SME, Hospodarske Noviny, заявили, що партія «Фідес» «застосовує ту саму авторитарну тактику, яку спостерігали» в Росії, коли там у 2012 році ухвалили закон, який дозволяє владі називати неурядові організації, що фінансуються з-за кордону та займаються політичною діяльністю, іноземними агентами.

Підписанти наголосили, що захист свободи преси є важливим не лише для Угорщини, але й для всієї Європи, особливо з огляду на те, що дедалі більше популістів у регіоні наслідують підходи Віктора Орбана. Також вони закликали уряди своїх країн та інституції ЄС втрутитися ій зупинити ухвалення закону, бо він суперечить основоположним документам Євросоюзу.

Голосування за законопроєкт планують провести в середині червня. Імовірність того, що його підтримають, висока, адже партія Орбана «Фідес» контролює більшість у парламенті.

Сам Віктор Орбан, який править країною з 2010 року, у березні заявив, що припинить іноземне фінансування незалежних медіа й опозиціонерів. Критики переконані, що так він намагається зміцнити владу перед виборами 2026 року.