Про цю історію повідомила британська служба BBC.
Відомо, що українські спецслужби вилучили 1500 пляшок спиртного під назвою Atomik від компанії Chernobyl Spirit та передали до прокуратури Києва. Товар забрали з вантажівки на спиртозаводі в Карпатах.
У Chernobyl Spirit, зазначають Atomik є першим споживчим продуктом в Чорнобилі після ядерної катастрофи 1986 року. Зараз вони чекають результатів розслідування українських спецслужб, але заявляють, що вони “гадки не мають”, з якої причини було вилучено партію, призначену для Великої Британії.
“Здається, вони звинувачують нас у використанні підроблених українських акцизних марок. Але це не має сенсу, оскільки пляшки призначені для британського ринку і чітко маркуються діючими акцизними марками Великобританії“, – пояснив професор Джим Сміт, вчений, який багато років вивчав зону відчуження, перш ніж створити компанію Chernobyl Spirit разом з українськими колегами.
Професор Сміт, який базується в Університеті Портсмута, пояснив, що ця горілка “не більш радіоактивна, ніж будь-яка інша горілка”.
Компанією, яка виробляє “Атомік”, керують вчені, котрі працюють у чорнобильській зоні відчуження – території, покинутій після ядерної катастрофи 1986 року. Їхні дослідження включали вирощування експериментальних культур, щоб з’ясувати – чи можна використовувати зерно та іншу їжу, вирощену в зоні, для виготовлення продуктів, безпечних для споживання.
Компанія вирішила виготовити спиртне на основі яблук. Ці яблука вирощують у районі Народичі – тому, який знаходиться безпосередньо за межами зони відчуження, де сільське господарство та розвиток досі залишаються дуже обмеженими.
Компанія планує використати частину свого прибутку на допомогу громадам в Україні, які постраждали від економічного впливу ядерної катастрофи. В тому числі хочуть допомогти мешканцям у Народичах.
Британська служба BBC зв’язувалася з прокуратурою Києва для коментарів, але на цей момент відповіді ще не отримала.
Доктор Геннадій Лаптєв, один із співвласників компанії та чорнобильський “ліквідатор”, який працював там у перші тижні після аварії, сказав: “Ми сподіваємось, це питання може бути вирішене, щоб ми могли продовжувати свою роботу, намагаючись допомогти людям, які постраждали руйнівним соціальним та економічним впливом Чорнобиля на громади“.
Фото: Фейсбук BBC